haber

Karaman Dernekler Yerleşkesi açılış için gün sayıyor

Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey, Karaman Dernekler Yerleşkesi’nin demokrasi kültürünün gelişimine katkı sağlayacağını belirtti. Nilüfer Belediyesi, insan odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde ilkini Konak Mahallesi’nde hayata geçirdiği Dernekler Yerleşkesi’nin ikincisini Karaman Mahallesi’nde açmaya hazırlanıyor.

 

5 Aralık’ta açılışı yapılacak olan Karaman Dernekler Yerleşkesi, çok sayıda derneği aynı çatı altında buluşturacak. Nilüfer Belediyesi, ikinci Dernekler Yerleşkesi’nin bulunduğu aynı binada, pazaryeri ve otopark yaparak mahallenin önemli ihtiyacına da cevap veriyor.


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, açılış için hazırlanan Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu. Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları, Yalçın Işıkyıldız, Bukle Erman, Adil Kayaoğlu, Ahmet Çakıcı ve ilgili müdürlerin de hazır bulunduğu inceleme gezisinde Başkan Bozbey, son durum hakkında bilgi aldı.


Karaman Dernekler Yerleşkesi’nin bölgede birçok ihtiyaca cevap vereceğine, kente ve kentliye fayda sağlayacak bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak bu tür projeleri çok önemsiyoruz. Konak Mahallesi’ndeki Dernekler Yerleşkesi inanılmaz ilgi gördü. 280 civarında derneğimiz orada hizmet veriyor. Dernekler o orada idari anlamda işlerini görürken, toplantılarını yaparak proje üretiyorlar. Karaman Dernekler Yerleşkesi de aynı şekilde derneklerin birçok sorununu ortadan kaldıracak” dedi.

 

“DEMOKRASİ ALANI”

 

Dernekler Yerleşkesi projesinin benzerlerinin Türkiye’de artması gerektiğini belirten Bozbey, “Sivil toplumun gücüne inanıyorsak derneklerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Özellikle sosyal derneklerimize sahip çıkarsak, o zaman sivil toplumun gücünü daha etkin şekilde göreceğiz. O zaman Türkiye'de demokrasi daha da yerine oturmuş olacak. Çünkü bizim bu alanlarımız, demokrasi alanlarıdır. Burada farklı düşünceler, farklı kimlikten insanların olacağı ortam oluşacak ve böylece uzlaşı kültürü, demokrasimizin gelişmesine katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

 

Karaman Dernekler Yerleşkesi 46 dernek ofisi, yaklaşık 450 posta kutusu ve çeşitli boyutlarda 12 toplantı odası ile Bursa’da sivil toplumunun hizmetinde olacak. 300’e yakın sivil toplum kuruluşunun başvuru yaptığı Karaman Dernekler Yerleşkesi, 3 bin 700 metre karelik taban alanı ile birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek niteliğe sahip.