Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün “kırlangıç” adını verdiği polisler, Nilüfer Belediyesi’nin yaptırdığı mavi çizgili bisiklet yollarını kullanacak. İlk etapta 15 polisin görev yapacağı uygulama Ağustos ayında başlayacak.


Bisikletli polisler ağırlıklı olarak okul geçişlerinde düzeni sağlayacak, trafik denetimleri yapacak ve bisiklet kullanımını özendirecek. Bisikletli polisin tasarım ve araç gereçlerini Nilüfer Belediyesi üstlendi. Konuya ilişkin protokol Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya arasında imzalandı.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yaptığı konuşmada,  Türkiye’ye örnek olacak bir proje hazırladıklarını kaydetti. Nilüfer Belediyesi’nin ilklere imza atmaya devam ettiğini belirten Bozbey, bisikletli polis uygulamasının da ilk kez yine Nilüfer’de başlayacağını söyledi.

Başkan Bozbey, Nilüfer’de 80 kilometre bisiklet yolu yaptıklarını kaydederek bunun daha artacağını bildirdi. Bozbey yeni uygulamayla polis-vatandaş ilişkinin de artacağını vurguladı. Bisikleti sadece spor olarak görmediklerini belirten Mustafa Bozbey, “En çevreci ulaşım aracı bisiklettir. Biz de ulaşımda bisikletin yaygınlaşması için yeni çalışmalar yapıyoruz,” diye konuştu. Bozbey, “Toplum Polisi”nin de ilk kez Nilüfer’de göreve başladığını hatırlatarak, bisikletli polislerin yurt genelinde yaygınlaşması konusundaki umudunu dile getirdi.

Bozbey daha sonra Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan bisiklet ve araç gereç tasarımlarını basın mensuplarına gösterdi.

Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya da çevre sağlığının korunması açısından bisikleti tavsiye ettiklerini belirterek, bu konudaki çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Bisikletli polisin görevi hakkında da bilgi veren Kahya, uygulamanın ağırlıklı olarak okul önlerinde olacağını, bununla birlikte her türlü denetimin de sağlanacağını söyledi. Konuşmaların ardından Mustafa Bozbey ile Ali Osman Kahya protokole imza attılar.