haber

“Kitap iyi gelir”

Nilüfer Kütüphane, kitaplara ve kütüphanelere ulaşmakta yaşıtlarına göre zorluk çeken dezavantajlı çocuklara yönelik “Kitap iyi gelir” projesini başlattı.

Okul Kütüphanecileri Derneği’nin “2014 Yılı Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülü” ne layık görülen Nilüfer Belediyesi, söz konusu proje kapsamında hastanelerde tedavi gören çocuklar için kitap okuma günleri düzenliyor. Çocuklar ayrıca yaratıcı drama etkinlikleri, hikâye yazımı konularında eğitim alıyor.

Drama eğitmeni Necati Arpacı dev boyutlu kitaplarla okuma ve canlandırmalar sırasında çocuklar hikayenin heyecanına kapılıyor. Çocuk kitapları yazarı Sara Şahinkanat eşliğinde kliniklerde tedavi gören çocuklar hep birlikte kurdukları hikayelerle yaratıcılıklarını ortaya koyuyor.

Deniz Üçbaşaran’ın çizgileriyle, hikâyeyi yaratan çocukların kahramanlaştığı resimlerle katkıda bulunduğu çalışmanın Haziran başında kitaplaşması, kütüphane ve okullara dağıtılması hedefleniyor.

Nilüfer Kütüphane, Nilüfer Rotary Kulübü, Bursa Lösemili Çocuklara Yardım Derneği (LÖDER), U.Ü.Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Hematoloji Bölümü ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nin oluşturduğu proje Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek