haber

Korubaşı Mahallesi’nde mermer ocağı tepkisi

Mahalle sakinleri yetkililere “İl Mahalli Çevre Kurulu olarak aldığınız karar ve attığınız imzaların arkasında durun” çağrısı yaptı.

 

 

Nilüfer’in Korubaşı Mahallesi’nde faaliyet gösteren mermer ocağının kapasite artırımına gitmemesi için

bölge halkı ve Nilüfer Kent Konseyi gönüllüleri, Korubaşı Mahalle Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı. Doğanın ve ormanların içinde yer alan Korubaşı’nın yeşil kalması için seslerini duyurmaya çalışan  mahalle sakinleri ellerindeki dövizlerle doğa katliamının son bulmasını istedi. Korubaşı Mahallesi sakinleri adına açıklama yapan Ahmet Kılıç, yetkililerden İl Mahalli Çevre Kurulu’nun almış olduğu kararı hatırlatarak kapasite artırımının durdurulmasını istedi. Kılıç, “Bu bölge için, köyümüz ve doğamız için bir katliam anlamına gelen bu kapasite artışına sakın izin vermeyin. Sayın Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Bursa'nın tüm devlet kurumları,10 Aralık 2015 tarihinde İl Mahalli Çevre Kurulu olarak aldığınız karar ve attığınız imzaların arkasında durunuz. Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, Gürsu, Kestel ve İnegöl ilçelerimizde yerleşim alanlarına yakın ve görülebilir konumda yeni kırma eleme ve taş ocağı tesislerinin kurulmamasına ve aynı bölgelerde mevcut tesislerin kapasite artışlarına izin verilmemesine, oy birliği ile karar vermişsiniz. Bu durumda, yaşam alanımızı ve çocuklarımızın geleceğini daraltacak ve karartacak olan köyümüze 400 metre mesafedeki mermer ocağı şirketinin bu kapasite artışı talebini de geri çeviriniz. Köyümüzde mermer ocağı istemiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız” şeklinde konuştu.

Yapılması planlanan kapasite artışıyla yılda 150 bin tonluk taş kırma ve elemesi yapılacağını belirten mahalle sakini Ahmet Kılıç, bölgenin taş ve maden ocaklarıyla kuşatıldığını söyledi. Kılıç, “Bu işletmelerin bize verdiği toz ve gürültü, yollarımıza verdiği zararlar, tarım alanları ve ormanlarımıza verdiği zararlar ve su kaynaklarımızın giderek azalması, bizim yaşam koşullarımızı gün geçtikçe zorlaştırmakta. Zaten toz duman kirlilik ve su kaynaklarımızın azalması problemi yaşarken artık bu köyde yaşamamız tamamen imkansız hale gelecek” diye kaydetti.