haber

Küba Büyükelçisi: Büyük bedeller ödedik pişman değiliz

Küba Devrimi sonrası oluşan ideoloji hiçbir zaman değişmeyecek" dedi. 

 

 Nilüfer Belediyesi ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği tarafından, Ekselansları Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals’ın katılımı ile “Küba Devrimi’nin Sorumluluğu” söyleşisi düzenlendi. Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleşen söyleşiye Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Jose Marti Küba Dostluk Derneği Bursa Temsilcisi Eylem Yentürk, dernek üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. ‘Devrime Övgü’ belgeselinin gösterimi ile başlayan söyleşide Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, Küba’nın tarihi, Küba’da yaşanan devrim Küba’ya uygulanan ambargolar, Küba’da yaşanan son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

“Küba dönüşüm sürecinden geçiyor”
Küba’nın uzun zamandır ekonomik ve sosyal yönden dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Casals, “Küba’nın ekonomik modelindeki en temel radikal dönüşüm 1959 yılındaki devrimle gerçekleşti. O yıllardan bugüne kadar devrim süreci yaşıyoruz. Bu süreç boyunca çok zor dönemlerden geçtik. Ekonomik, biyolojik, askeri saldırılara maruz kaldık. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) baskılarından kendimizi özgürleştirebilmek, eşitlik ve bağımsızlığımızı güvenceye almak için bunları göze aldık. Bu mücadeleyi sadece Küba halkı değil, Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki Küba dostları da veriyor. Bizim asıl derdimiz bu haksız saldırgan uygulamayı ortadan kaldırmak” şeklinde konuştu.

“Küba ayakta kalmaya devam edecek”
Küba’nın kendine, diğer ülkelerden farklı bir yol çizdiğini belirten Casals, “Küba büyük başarılar elde etmiş bir ülke. Bunun askeri, ekonomik ve sosyal maliyetleri oldu. Büyük bedeller ödemek zorunda kaldık ama bundan pişman değiliz. Küba bugüne kadar ayakta kalmayı bildi, bundan sonra da ayakta kalmaya devam edecek” diye konuştu.
Küba'da tek parti sistemi olmasına rağmen halkın siyasete katılmasını garanti altına aldıklarının altını çizen Casals, “Bizim açımızdan demokrasinin tek karşılığı var o da halkın siyasete katılım şansına sahip olması. Bizim parlamentomuzda köylüler, çiftçiler, işçileri entelektüeller, aydınlar, sanatçılar, hekimler ve mühendisler var. Ülkemiz, kadınların parlamentoya katılımı bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden bir tanesi. Küba Devrimi de insanların bu doğal mutluluğu muhafaza edecek şekilde inşa edildi. Küba’nın önündeki asıl görev, bu şekilde örnek olmaya devam edebilmek. Dünyanın dört bir yanındaki Küba dostu, bize güç verdi” dedi.

"Türk ve Küba halklarını bu kadar yakınlaştıran şeyi merak ediyorum"
Küba ile Türkiye ilişkilerinin 60 yıldan fazla olduğunu belirten Casals, “Türk halkının büyük sevgisiyle karşı karşıyayız. Türk halkının Küba’ya duyduğu bu derin sevgi beni çok etkiliyor. Türkiye’de Fidel ve Che’yi tanımayan kimseyle karşılaşmadım. Aynı şekilde Küba’ya gittiğinizde Türk olduğunuzu söylediğinizde insanlar hemen Mustafa Kemal Atatürk’ten konuşmaya başlayacaktır. Türk ve Küba halklarını bu kadar yakınlaştıran şeyin ne olduğunu merak ediyorum. Bunun üzerine araştırma bile yapılabilir. Son zamanlarda Küba’da Türkiye’ye ait diziler gösterilmeye başladı. İnsanlar bu diziler aracılığıyla Türkiye’yi biraz daha tanımaya başladılar. İnsanların Türkiye üzerine algıları, bu diziler üzerinden oluşmaya başladı. Bu algı, iyi mi kötü mü bilmiyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Casals, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Büyükelçi'den Başkan Bozbey'e ziyaret
Nilüfer Belediyesi’nin daveti üzerine Bursa’ya gelen Küba Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals, söyleşi öncesinde de Başkan Mustafa Bozbey’i Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde ziyaret etti.  Ziyarette, Nilüfer Belediyesi ve Küba Hükümeti arasında dünya çapında ses getirecek bir proje hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Detayları daha sonra açıklanacak olan projenin uygulanması için Başkan Bozbey ve Büyükelçi Alberto Gonzalez Casals, görüş birliğine vardı.
Nilüfer Belediyesi’nin davetine teşekkür eden Alberto Gonzalez Casals, “Bursa’ya ilk kez geliyorum ve Nilüfer Belediyesi ilk ziyaret ettiğim yer oldu. Ben de sizleri Küba’ya davet etmek isterim. Küba sizleri en iyi şekilde ağırlayacaktır. Türkleri ağırlamak bizim için şereftir. Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünü Amerika Kıtası’nda diken ilk ülkeyiz. Atatürk’ün de Türk halkı için neler yaptığını çok iyi biliyoruz” dedi.  
Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de “Daha önce Havana’ya bir kez gittim. Gördüklerimden etkilendiğim çok şey oldu. Küba Devrimi’ni büyük küçük tüm halkın içselleştirmesi beni çok etkiledi, yine gitmek isterim” diye kaydetti.
Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyelerinin de katıldığı ziyaret sonunda Başkan Bozbey, konuk Büyükelçi Alberto Gonzalez Casals’a 5990 kişiyle oluşturulan Atatürk Portresi hediye etti.