haber

Küçük İskender’den Şiir Kütüphanesi’ne çok özel destek

Nilüfer Belediyesi’nin Nâzım Hikmet Kültürevi’ndeki Şiir Kütüphanesi’nde, şairlerin kişisel eşyalarının yer aldığı koleksiyon her geçen gün giderek zenginleşiyor.

 

Şairlerin şiirlerinin, yaşam hikâyelerinin, fotoğraflarının, şiirlerden doğmuş şarkıların, şiir dergilerinin yanı sıra şairlerin kişisel eşyalarının da sergilendiği Şiir Kütüphanesi’ne çok özel bir destek de Küçük İskender’den geldi. Küçük İskender kişisel koleksiyonundan bazı eşyalarını ve 2014 Erdal Öz Edebiyat Ödülü için hazırladığı konuşma metninin aslını Şiir Kütüphanesi’ne emanet etti.

 

Küçük İskender, el yazması bir şiiri, imzalanmış kitaplarını, piposunu, Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü aldığı kitabını ve ödül olarak aldığı Orhon Murat Arıburnu kişisel saatini, 2014 Erdal Öz Edebiyat Ödülü gecesinde yaptığı konuşma metninin aslını ve aldığı ilk telif makbuzunu Şiir Kütüphanesi’ne bağışladı. Bu çok özel eşyaları, Küçük İskender ve Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala birlikte sergi alanına koydular.

 

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, desteği ve kattığı değerle Şiir Kütüphanesi’nin her geçen gün büyüyen koleksiyonunu zenginleştiren Küçük İskender’e özel tasarım portresini armağan ederek teşekkür etti. Pala, “Biz Türkiye’nin şiir belleği olmaya adayız. Sizin de bu yolda bize desteğiniz var,” dedi.

 

Şiir dostlarına çağrı

Küçük İskender de Şiir Kütüphanesi’ne katkıda bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi.  Küçük İskender, “Şairler, yaşadıkları çağda hem geçmişe hem geleceği dönüp bakarak inanılmaz mısralar, bana göre belki de inanılmaz güzel yalanlar, umut taşıyan yalanlar söyleyerek hayatın gizli bir günlüğünü tutarlar. Bu günlükleri, yani şairlerin şiirlerini toplayıp gelecek kuşaklara tanıtmak kütüphanelerin belki de en keyif alarak yaptıkları çalışmalardan biridir. Nilüfer Belediyesi’nin, birbirinden güzel kitapların ve şairlerin özel eşyalarının belki sadece onlara has anılarının toplandığı Şiir Kütüphanesi’nde bulunmaktan ve destek vermekten çok mutluyum,” dedi. Küçük İskender, “Bütün şairleri, bütün şiir dostlarını hem okumak hem o havayı solumak hem de destek vermek için burada olmaya çağırıyorum,” diyerek tüm şair ve şiir severlere de mesaj gönderdi.