haber

Kütüphane Günleri’nde kadınların eşitlik mücadelesi konuşuldu

Nilüfer Belediyesi’nin, “Eşit miyiz?” temasıyla düzenlediği Nilüfer Kütüphane Günleri’nin  son yüz yüze etkinliğinde Türkiye’de kadınların eşitlik mücadelesi ele alındı.

 

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün 13 Kasım’dan bu yana düzenlediği ve büyük ilgi gören Nilüfer Kütüphane Günleri kapsamında bu defa de “Türkiye’de kadınların eşitlik mücadelesi” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşinin konuşmacıları kadınlara yönelik çalışmaları ile bilinen Bahar Yalçın, Huriye Karabacak ve Seher Sinem Mısırlıoğlu oldu.

Avukat Huriye Karabacak, Türkiye’nin yakın tarihinde kadınların hukuk alanındaki mücadeleleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin taraf olduğu ancak geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nin, uluslararası standartları ortaya koyması, önleyici, kapsamlı ve bütüncül tedbirlere yer vermesi bakımından önemli olduğunu söyleyen Karabacak “Bu sözleşme sembolik anlamı ve kadınların eşitlik mücadelesi bakımından çok önemliydi. Ancak feshedilmesi pratikte çok şeyi değiştirmedi çünkü zaten uygulanmıyordu. Buna rağmen bu sözleşmeden tamamen vazgeçecek değiliz” dedi.

Kadınların Türkiye’de istihdam ve çalışma koşulları hakkında bilgi veren Bahar Yalçın ise 2016-2019 yılları arasında yürüttüğü Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcılığı ve önceki dönem meclis üyeliği süreçlerinde yoğunlaştığı kamusal alanın kullanım şekilleri, kentsel topluluklar, kadın kooperatifleri, toplumsal eşitlik politikaları ve bütçe yansımaları alanlarında edindiği deneyimleri aktardı.

 

Kadın koalisyonu, siyasal katılım ve yerel siyaset çalışma gurubu üyesi olan, çeşitli ulusal, uluslararası örgütler ve şirketlerde toplumsal cinsiyet eşitliği, yerel yönetimler, mültecilik konularında danışmanlık ve eğitmenlik yapan Seher Sinem Mısırlıoğlu da kadın hakları konusunda katılım ve yerelden düşünmenin önemini vurguladı. Yerel yönetimlerin ve  belediyelerin, bu konuda dönüşüm ve değişim açısından sahip olduğu temel konuma dikkat çeken Mısırlıoğlu “İnsan haklarının, kadın özgürlüğünün gelişmesi ve katılımcılığın artması için kadınların yerel politikalara dahil olması çok önemli” diye konuştu.