haber

Merinos’ta Nirengi rüzgârı

Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde katıldıkları gösterilerde büyük ilgi toplayan Nilüfer Halk Dansları Topluluğu, Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen sezon açılış gösterisinde katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Kaat-ı sanatçısı Dilek Erim’in ebru ve Kaat-ı sergisiyle kapıların açıldığı etkinlikte, Nilüfer Halk Dansları Topluluğu koreografileriyle izleyenleri büyüledi. Anadolu’nun tüm renklerini tek bir sahnede toplayan 192 dansçı performanslarıyla göz doldurdu.

 

Master Grubu tarafından sahnelenen Anadolu’nun geleneklerini, aşk ve sevgilerinin yanı sıra savaşlar ve Cumhuriyet’in kuruluşunun anlatıldığı birinci bölümde, Atatürk’ün son valsi ve Zeybek oyunu büyük alkış topladı. Van, Semah, Çingene, Balkan, Oryantal ve Roman danslarının sahnelendiği ikinci bölümde ise Nilüfer Halk Dansları Genç ve Gösteri Grubu gençlik coşkusu ve gençliğin heyecanını koreografilerine yansıttı. Nilüfer Çoksesli Korosu da Nirengi gösterisinde sahne alarak bu anlamlı gecede Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nu yalnız bırakmadı.

 

Eğitmenliğini Miray Orduseven, Mükteda Altıner, Hakan Cengiz, Hakan Tanrıöver ve Salih Gökdemir’in yaptığı Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun sezon açılış gösterisine çok sayıda davetlinin yanı sıra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve başkan yardımcıları da katıldı. Nilüfer Halk Dansları Topluluğu’nun kurulduğu 2001 yılından bu güne kadar Türkiye birinciliği ve Dünya birinciliğini kazanarak Nilüfer’in gurur kaynağı olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, eğitmenleri ve dansçıları performansından dolayı kutladı.