haber

Mermer bloklar, özgürlük heykellerine dönüşüyor

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu çerçevesinde FSM Bulvarı Hastane Alanı’nda çalışmaya başlayan sanatçılar, tasarladıkları figürleri mermer bloklar üzerinde şekillendirmeye başladı. Heykel sanatının bu büyülü anına tanık olmak isteyen Başkan Bozbey, İran, Çin, Güney Kore, Ukrayna, Belarus ve Türkiye’den sempozyuma katılan sanatçılarla sohbet etti.   

Sempozyumla ilgili bilgi veren Bozbey “Heykel sanatçısı dostlarımız burada bir taşa anlam vermenin telaşı ve mutluluğu içindeyken, bizler de Nilüfer’e yeni eserler kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz”dedi.  Sempozyumun bu yılki temasının “özgürlük” olduğunu hatırlatan Bozbey, kültür ve sanata önem veren toplumlarda heykelin taşıdığı anlamı “Sempozyum sonunda ortaya çıkacak 9 heykel Nilüfer’in meydanlarında ve parklarındaki yerini alacak. Bu eserler, kuşkusuz günümüzden yüzyıllar ötesine mesajlar iletecek. Belki de ileride insanlar, bu heykellere bakarak günümüz Türkiyesi’nde özgürlük ve demokrasi ile ilgili yaşanan sorunları anlamaya çalışacaklar.”sözleri ile özetledi.  

Sempozyuma İran’dan katılan Esfandyar Moradpour, "Bu organizasyon katıldığım 23. heykel sempozyumu, bize sağlanan ortam ve imkanlardan oldukça memnunuz. Özgürlük arzusu isimli çalışmamı Bursa’da kalıcı bir anı olarak görmek beni çok mutlu edecek,” dedi. Sempozyum katılımcılarından Çinli heykel sanat sanatçısı Wu Fu Zhen, “Bu Türkiye’ye 4.gelişim. Türkiye’de bulunduğum süre boyunca Türk kültürünü inceleme fırsatı buldum ve barışı sembolize eden bu heykeli Türk halkı için yapıyorum,”diye konuştu.

Sempozyum kapsamında Türkiye’nin önde gelen heykel sanatçısı Mehmet Aksoy da 12 Eylül’de Üç Fidan Anıtı’nın yer aldığı Gençlik Parkı’nda  “Sanat ve Özgürlük” başlığı altında düzenlenecek söyleşisiyle sanatseverlerle buluşacak.