haber

Minia Balkantürk Nilüfer’de açıldı

BALKANTÜRKSİAD’ın, Nilüfer Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile birlikte Odunluk Mahallesi’nde projelendirdiği Minia Balkantürk Parkı açıldı.

 

12 Balkan ülkesini temsil eden, Osmanlı- Türk mimari eserlerinin minyatürlerinin yer aldığı Minia Balkantürk Parkı, Odunluk Mahallesi’nde, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) merkez binası yanında açıldı. Nilüfer Belediyesi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen Minia Balkantürk’te, Osmanlı-Türk eserlerinin küçültülmüş minyatür kopyaları yer alıyor.

Namık Kemal Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan açılış etkinliğinde çok sayıda davetli yer aldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in BALKANTÜRKSİAD yönetimi ile ev sahipliği yaptığı açılışa Bursa Valisi Yakup Canbolat, Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic,  CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu,  AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Refik Özen, Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Halide Serpil Şahin, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve BEV Başkanı Dr. Aytuğ Onur, Bulgaristan'ın Bursa Konsolosu Veselin Bojilov’un yanı sıra diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Protokol konuşmaları öncesi BALKANTÜRKSİAD Başkan Yardımcısı ve Minia Balkantürk projelerinin mimarı Seçil Bulcan Ürküt, Minia Balkantürk Parkı ile ilgili bilgi verdi. Ürküt, “2800 m2 alandan oluşan bu parkımızda BALKANTÜRK Evi’miz, 1500 m2 bir alan içerisinde de parkımız yer alıyor. Parkımızın tam merkezinde Osmanlı ve Bursa ile özdeşleşen çınar ağacını konumlandırdık. Ağacın etrafına 12 Balkan ülkesini temsil eden adalarda Osmanlı Türk eserlerinin küçültülmüş maketleri aslına uygun bir şekilde yer alıyor. Yanı sıra, parkımızda 90 kişilik açık hava gösteri alanını, altında hediyelik eşya alanını ve dinlenme bölümlerini de konumlandırdık. Minyatür eserlerle, Balkanlarla aramızdaki bağı güçlendirerek kültürel etkileşim sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Açılışta konuşan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir, “Tarihsel süreç içinde dünyada, değişik sebeplerle ülkeler arasındaki sınırların değişebildiği pek çok kez görülmüştür. Aynı şekilde zaman zaman göçler de yaşanmıştır. Her ne kadar sınırlar değişse, göçler yaşansa da köklerin kalıcı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Köksüz insanlar gibi köksüz toplumlar da rüzgârın önünde savrulmaya mahkûmdur. Öte yandan coğrafyanın bir kader olduğunu da çok iyi biliyoruz. İşte bu yaklaşımla, BALKANTÜRKSİAD olarak Balkan ve Rumeli coğrafyasında kalmış ata yadigârı eserleri Bursa’mızda bu parkta yaşatmak istedik. Projeye katkı sağlayan Nilüfer Belediyesi’ne ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ise “Edebiyat Müzesi, Fotoğraf Müzesi ve Müzik Enstrümanları Müzesi gibi mekanların ardından, kentimize kamu-sivil toplum iş birliğiyle bir açık hava müzesi kazandırdık. Nilüfer Belediyesi, BALKANTÜRKSİAD ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ortaklığıyla hayata geçirilen Minia Balkantürk Açıkhava Müzesi, Balkanlar ile aramızda çok değerli bir kültür köprüsü olacak. Genç kuşaklar Balkanlar’daki Osmanlı Türk eserlerinin minyatürlerini burada görebilecekler. Ve Balkan kültürü burada genç nesillere aktarılacak” dedi.

Son olarak konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, “Bu kadim şehrin gün görmüşlüğü, tecrübesi, bilgeliği sadece Anadolu’ya değil Balkanlar’a kadar uzanmıştır. Bursa’mızın sınır kabul etmeyen gönül coğrafyasının ilk satırında da şüphesiz Balkanlar vardır. Kurulan bu gönül köprülerinde sarf edilen emeklerin başında ise BALKANTÜRKSİAD gelmektedir. Bu vesile ile BALKANTÜRKSDİAD’ın kuruluşunun hem 10. yılını, hem de bu özel eser için emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Konuşmalar sonrasında açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri daha sonra park içerisinde yer alan minyatür eserleri inceledi.

Üç boyutlu maketler halinde yapılan ve 12 Balkan ülkesinden eserlerin olduğu Minia Balkantürk Parkı’nda; Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev, Bulgaristan’dan İbrahim Paşa Camii, Kosova’dan 1. Murad Türbesi, Karadağ’dan Saat Kulesi, Moldova’dan Komrat Türk Kültür Evi, Hırvatistan’dan Kilis Kalesi Camii ve Hamamı, Sırbistan’dan Voyvodina Hamamı, Bosna Hersek’den Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Kuzey Makedonya’dan Taş Köprü, Arnavutluk’dan İşkodra Kalesi ve Romanya’dan Mecidiye Camii gibi eserlerin birebir küçük ölçekli kopyaları yer alıyor.