Açılış töreninde konuşan Başkan Mustafa Bozbey, destek isteyen her kesime, kimseyi ötekileştirmeden yanıt vermeye çalıştıklarını söyledi. Dayanışma kenti Nilüfer’de, önce insan anlayışıyla çalışmalarını yürüten Nilüfer Belediyesi, her kesimden gelen taleplere destek olmaya devam ediyor. Nilüfer Belediyesi tarafından yapılan Çamlıca Mahallesi’nde bulunan Nazif Akkan Camii’nin ek hizmet binaları ve çevre düzenlemesi, törenle hizmete açıldı. Törene, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Nazlı Yazgan ile Ahmet Çakıcı, Nilüfer İlçe Müftüsü Mehmet Öztürk, Nazif Akkan Cami Derneği Başkanı Ahmet Yılmaz, Büyük Birlik Partisi Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın, Çamlıca Mahalle Muhtarı Orhan Öztürk ile cami cemaati katıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer’deki tüm camilere, bakım onarım çalışmaları, bahçe düzenlemeleri ve ek hizmet binalarının yapılması gibi konularda yardımcı olduklarını söyledi.

 

Nazif Akkan Camii’nin, yapılan hizmetlerle birlikte son derece modern ek tesislere kavuştuğunu ifade eden Başkan Bozbey, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bozbey, “Yaklaşık 440 bin lira harcayarak, çay ocağının yanı sıra tuvaletler ve abdestlikler yaptık. Ayrıca, musalla taşı sundurması ve gölgeliklerin de ihmal edilmediği çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra camimizde malzeme serme ve çevre düzenlemesi yapıldı. Bank, piknik masası gibi ihtiyaçları da giderdik. Tüm bu hizmetlerimiz, mahallemize, kentimize, ülkemize hayırlı olsun. Burada birlik beraberliğimiz, barışımız, kardeşliğimiz ve ülkemizin güzel geleceği için edeceğiniz dualar kabul olsun” dedi.

 

2018 yılında camilerin yapısal ve çevre düzenleme ihtiyaçları için yaklaşık 1 milyon TL harcadıklarını belirten Başkan Bozbey, “Bize ulaşan, desteğimizi isteyen her kesime, kimseyi ötekileştirmeden yanıt vermeye çalışıyoruz. Ne olursa olsun, ‘önce insan’ diyen, insanı tüm hizmetlerinin odağına alan bir kurumuz. İşte, bu anlayışımız doğrultusunda, Nilüferlilerin, doğumunda, düğününde, defninde yanındayız” ifadelerini kullandı.

 

Nilüfer Belediyesi olarak 2004 yılından bu yana Nilüfer’deki bütün ibadethanelerin ve camilerin temizliğini yaptıklarını belirten Başkan Bozbey, “Bu yıl boyunca Nilüfer’in 64 mahallesinde 106 ibadethanesinin 57 bin metrekare halısı yıkandı, temizliği yapıldı” diye konuştu.

 

Nilüfer Belediyesi’nin, Bursa’da ilk kez cenaze hizmetlerini ücretsiz olarak sunarak diğer belediyelere örnek olduğunu ifade eden Bozbey, Türkiye’de ilk kez imam istihdam eden kurum olarak da, yurttaşların cenaze evinde önemli gereksinimlerini karşıladıklarını söyledi.


Verilen diğer hizmetler hakkında bilgiler veren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, şöyle devam etti: “Defin ruhsatlarında 7/24 vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi, ücretsiz cenaze nakil aracı temin ediyoruz. Ve yine yıllardır, dayanışma amacıyla cenaze evine yemek gönderiyoruz. Camilerimizin temel atma, hafriyat, çevre düzenlemesi gibi gereksinimlerini karşılamaya çalışıyoruz. Nilüfer’deki bütün camilerimize, bank, piknik masası gibi ihtiyaçlarının giderilmesinde yardımcı oluyoruz. Camilerimize minder seccade dağıtımını da her yıl, Müftülüğün talepleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında, bugüne kadar 64 mahallemizde, 70 camimize 130 adet tente yerleştirildi. Çalışmalarımızı, müftülüğümüzle hareket ederek yapıyoruz, doğru iş yapmaya özen gösteriyoruz.” Camilerin, bulunduğu mekanların cazibe merkezleri olduğunu belirten Nilüfer İlçe Müftüsü Mehmet Öztürk de, “Nilüferimiz’de güzel camilerimiz var. Bunlarla iftihar ediyoruz. Bunda, belediyelerimizin katkıları var. Buralar, ilçemizin bir parçası, görünen yüzü. Emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Çamlıca Mahallesi Muhtarı Orhan Öztürk ile Nazif Akkan Camii Derneği Başkanı Ahmet Yılmaz da, Nilüfer Belediyesi’ne verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer İlçe Müftüsü Mehmet Öztürk ve cami cemaatiyle birlikte, Nazif Akkan Camii ek hizmet binalarının açılışını gerçekleştirdi.