Şairlerin ve şiir tutkunlarının katıldığı açılışta Başkan Bozbey, “Nilüfer dört gün boyunca şiirle dolu günler geçirecek” dedi. Bursa’da Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, Nâzım Hikmet Kültürevi'nde, Ezginin Günlüğü konseriyle başladı. 14 Ekim’e kadar devam edecek olan festivalin açılış töreninde, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, festivale katılan 6 ülkeden 14 şair ve şiir tutkunları yer aldı. Festivalin açılış töreninde sahaflar da stant açarak, çok özel kitapları şiir meraklıları ile buluşturdu.


Festivalin açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye'nin tek Şiir Kütüphanesi'yle, her gün saat 14.00'de şiir okunan Şiir Kulesi'yle, Nilüfer'i şiirin kenti haline getirdiklerini söyledi. Başkan Bozbey, bu yıl festivalde Hollanda, Hindistan, Hırvatistan, Makedonya ve Ukrayna’daki Nilüfer Belediyesi'nin kardeş kenti Mykolaiv’den şairleri konuk ettiklerini belirtti. Bozbey, festival boyunca şiiri diğer sanat disiplinleriyle buluşturarak, sinema gösterimleri, dans gösterileri gibi etkinliklerle, Nilüfer'in dört gün boyunca şiirle dolu günler geçireceğinin altını çizdi.


“TEMA HEPİMİZİN ÖZLEMİNİ DUYDUĞU ADALET”


Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'nin her yıl farklı bir teması olduğunu hatırlatan Başkan Bozbey, "Bu yıl ki temamız da adalet. Hepimizin özlemini duyduğu adalet. Bu konuda bir farkındalık yaratmak amacındayız. Çünkü, ne yazık ki hala birileri adaletin bir yaşam hakkı olduğunun farkında değil” dedi. Başkan Bozbey, adaletin bir yaşam hakkı olduğunun farkında olmayanlara Nâzım’ın şu dizeleri ile seslendi:  

“Ne diyeyim, dilerim ihtiyacı olan birine gidiyordur bizden aldıkları umut!

Dünya adaletsiz çocuk!

Dünya zorba.

Elbet eşitleneceğiz o gün kıyamda. 

Bu kekeme, toz ve duman sözlerimi iyi belle, Bahara kalmaz, gelirim yanına”

Bozbey sözlerini, “Adaletin umutlarımızda kalması değil, yaşamda kalıcı olması dileğiyle" diyerek tamamladı.

Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ve aynı zamanda Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'nin Danışma Kurulu Üyesi olan Güney Özkılınç da Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'nin "Adalet; bir vicdan yoklamasıdır" başlıklı manifestosunu okudu.

 

EZGİNİN GÜNLÜĞÜ’NDEN KEYİFLİ KONSER

 

Açılış konuşmalarının ardından Ezginin Günlüğü grubu sahne aldı. Dillerden düşmeyen şarkıları şiir tutkunlarıyla birlikte söyleyen Ezginin Günlüğü, sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Grup, sahnede "Eksik bir şey var", "Yan kalbim", "Düşler sokağı" ve "Ebruli" gibi şarkıları seslendirdi. 


Nilüfer Belediyesi'nin Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'ne Türkiye ve 5 ayrı ülkeden  şairler Âba Müslim Çelik, Anneke Claus, Betül Dünder, Cevat Çapan, Çiğdem Sezer, Dinko Telecan, Duygu Kankaytsın, Gülümser Çankaya, Lâle Müldür, Nikola Madzirov, Onur Sakarya, Rati Saxena, Selahattin Yolgiden, Volodymyr Puchkov ve Ayhan Bozkurt katılıyor. Şairler 14 Ekim’e kadar Nâzım Hikmet Kültürevi, Konak Kültürevi ve Misi Edebiyat Müzesi’nin yanı sıra cezaevi, huzurevi ve okullarda şiir okumaları ve söyleşiler gerçekleştirecek. Festival kapsamında ayrıca Üç Fidan Gençlik Parkı’nda dans gösterisi yapılacak ve sinema gösterimleri düzenlenecek.