haber

Nilüfer 17. Uluslararası Spor Şenlikleri için hazırlıklar başladı

Nilüfer İlçe Kaymakamlığı himayesinde, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nilüfer Belediyespor iş birliğiyle 20 Nisan-20 Mayıs tarihleri arasında bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilecek olan Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin bilgilendirme toplantısı, Sheraton Otel’de yapıldı. Toplantıya, Nilüfer İlçe Kaymakamı Avni Oral, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile okul müdürleri katıldı.

 

Futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi branşların yanı sıra bu yıl dağ bisikleti, geleneksel Türk okçuluğu, karting, model uçak ve model araba yarışlarının da eklendiği Nilüfer 17. Uluslararası Spor Şenlikleri’nde 28 branşta büyük heyecan yaşanacak.

 

Toplantıda konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin Türkiye’de tek ve örnek olduğunu belirterek, şenliklerin bir marka haline gelmesinde emeği geçen ve sahiplenen herkese teşekkür etti. Nilüfer’de, “Herkesin en az bir müzik aleti çalması, sporun bir branşıyla ilgilenmesi ve güzel sanatların bir dalıyla uğraşması” hayalini gerçekleştirme çabası içinde olduklarını belirten Başkan Bozbey, ilki 2001 yılında düzenlenen Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin de, bu hayali oluşturmaya çalışan anlayışın ürünü olduğunu vurguladı.

 

Bozbey: Dünya barışına hizmet ediyoruz

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kapsayan bir süreç içinde olmasının da, şenliklere ayrı bir anlam kattığını ifade eden Başkan Bozbey, “Kaymakamlığımızın, ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün ve okullarımızın sahiplenmesiyle bu düzeye ulaşan etkinliğimiz, kurumsal anlamda da bundan böyle hem nitelik hem nicelik olarak artarak devam edecektir” dedi.

 

Sporun kardeşlik olduğunu bir kez daha vurgulayan Başkan Bozbey, bunu müsabakalarda görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başkan Bozbey şöyle devam etti: “Nilüfer’de birlikte spor yapan kişi sayısını artırabilirsek, kentte demokrasiyi de, birbirimize olan saygı ve sevgiyi de mutlaka oluşturacağız diye düşünüyoruz. Etkinliğimizde, çocuklarımız ve gençlerimiz heyecan ve mutluluklarını, dostluklarla pekiştiriyor. Hedefimiz de aslında bu. Nilüfer’in bu anlayışı devam edecektir.”

 

Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’ne, Nilüfer’in Türkiye’deki ve yurtdışındaki kardeş kentlerinden de katılım olduğunu hatırlatan Bozbey,  “Çocuklarımızın, kardeş kentlerimizden gelecek olan misafirlerimizle hem kültür paylaşımında bulunmalarını ve dost olmalarını sağlamış olacağız. İnanıyorum ki çocuklarımız, diyaloglarını sürdürdüğü takdirde, ülkemize de dünya barışına da katkı sağlayacaklar. Uluslararası boyutuyla yapmış olduğumuz bu etkinlik, bir nevi dünya barışına hizmettir” şeklinde konuştu.

 

KAYMAKAM ORAL: ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENMİŞ ETKİNLİK

Bu tür organizasyonların geleneksel hale gelmesinin, kurumsal nitelik kazanmasının ve sürdürülebilir hale gelmesinin önemli olduğunu belirten Nilüfer İlçe Kaymakamı Avni Oral da, Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin bu yönüyle önemsenmesi ve değer verilmesi gereken bir etkinlik olduğunu söyledi. Kaymakam Avni Oral, “Bu etkinlik, çocuklarımıza ve gençlerimize artı değer katacak, hayata hazır hale getirecek önemli etkinliklerden biri. Bu etkinlikler, bir yandan çocuklarımızı sporla buluştururken, bir yandan da toplumun farklı katmanlarından, yörelerinden gelen çocuk ve gençlerimizi de bir araya getiriyor ve birlik ve beraberliği onlara aşılamak açısından önemli bir misyon üstlenmiş oluyor” dedi.

 

Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin, uluslararası olması yönünden dolayı da önemsenmesi ve geliştirilmesi gereken bir organizasyon olduğunu ifade eden Kaymakam Avni Oral, “Bu organizasyonun hem örnek olması hem de daha ileri taşınması açısından bizim üzerimizde de önemli bir sorumluluk var. Etkinlikte katkısı olan herkese tebriklerimi, takdirlerimi ve teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

 

Tüfekçi: Hedefimiz çağı aşan gençler yetiştirmek

Amaçlarının, güçlünün ayakta kaldığı ve rakibinin mağlubiyetine sevinen bir duygu oluşturmak olmadığının altını çizen Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de, “Sporu, bir araç olarak kullanıp, farklılıkların bir arada kaynaşmasına bir zemin oluşturmak, bunun ortamını sunmak istiyoruz. Çağı aşan, yaşadığı zamanı takip etmeyi hedefleyen bir gençliği bu ülkeye kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

2017’de 23 bini aşkın öğrenci katıldı

Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’ne geçen yıl 177 eğitim kurumundan 23 bin 611 öğrenci katılarak, 26 branş ve 174 kategoride büyük heyecan yaşamıştı.