haber

Nilüfer Afet ve Acil Durum Merkezi açılışa hazırlanıyor

Nilüfer Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi, açılış için gün sayıyor. Yakında açılması planlanan merkezde, Nilüfer İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç incelemelerde bulundu. Mustafa Kılıç’a, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Başkan Yardımcısı Bukle Erman ile Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Yalçın Mumcu da eşlik etti.  

Kılıç, merkezde bulunan Deprem Tecrübe Simülasyon Odası, Yangın Söndürme Simülasyon Odası ve Duman Simülasyon Odası, 104 kişilik eğitim semineri salonu ve idari ofisleri gezerek Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den bilgi aldı. Kaymakam Kılıç, övgüyle söz ettiği Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini vurguladı. Nilüfer İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç, “Nilüfer Belediyemizin ilçemizde olası bir afet durumunda kullanılmak üzere inşa etmiş olduğu Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi gerçekten ihtiyaç duyulan bir kurumdu. Belediyemiz de burayı en güzel şekilde hazırladı. Burası hem afet eğitiminde kullanılacak hem de kriz merkezi olarak faaliyet gösterebilecek. Başkanımız Mustafa Bozbey ve ekibine bu merkezi ilçemize kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. İnşallah burayı kullanmak gerekmez. Afet olmasın, ancak afet olması durumunda da en güzel şekilde hazır halde görmekten çok mutlu olduk” dedi.

 

AÇILIŞ YAKINDA

 

İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin açılışını kısa bir süre içinde yapacaklarını kaydeden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de “Burası sadece eğitim amaçlı kullanılsın istiyoruz. Nilüferlilerin ve tüm Bursalıların, burada verilecek eğitimlerden faydalanması gerekiyor. ‘İnşallah afetler olmaz ve biz de bu merkezi kullanmak zorunda kalmayız’ diyoruz ama olası bir afet durumunda da bu bina son derece faydalı olacaktır. Bugün sayın Kaymakamımız ile binayı inceledik ve yakın zaman içerisinde hep beraber açılışını yapacağız. Ben bütün Nilüferlilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

EĞİTİMLER VERİLECEK

 

Nilüfer İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi; 1000 metrekare kapalı alanda 3 kattan oluşuyor. Merkezde, gerçek bir depremde insanların kendilerini nasıl korumaları gerektiği hakkında eğitimler verilecek. Ev eşyalarının olası deprem anında insanlara nasıl zarar verdiğinin tecrübe edilebilmesi için Deprem Tecrübe Simülasyon Odası’nın bulunduğu merkezde ayrıca yaşanabilecek herhangi bir yangın esnasında yangın söndürme tüpü ile çeşitli ev ve ofis ekipmanlarının ne şekilde söndürülmesi gerektiğinin tecrübe edilebileceği Yangın Söndürme Simülasyon Odası ve yine yangın anında kapalı alanlarda biriken, insanların ölümüne en çok sebebiyet veren etken dumanla başa çıkma yöntemlerinin öğretileceği Duman Simülasyon Odası yer alıyor. İlçe Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde 104 kişilik eğitim seminer salonunun yanı sıra sığınak da bulunuyor.