haber

Nilüfer Arama Kurtarma’ya taze kan Bailey

Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı ile koordineli şekilde çalışmalarını sürdüren NAK’a yeni bir üye daha katıldı. Alman arama kurtarma kurumu Sar-Germany’nin ikinci kez daveti üzerine Almanya’ya giden NAK personeli birinci seviye eğitim alan Border Collie cinsi Bailey adlı köpekle Bursa’ya döndü. NAK Üyesi Pınar Bulmuş ve Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı personeli Fatih Işık, Bailey ile yakından ilgilenirken, planlı olarak eğitimlere devam ediyor. 11 aylık olan Bailey koku yöntemiyle kişi veya eşya bulma konusunda başarısı ile dikkat çekerken, eğitmenlerinin komutlarını eksiksiz şekilde yerine getiriyor.

 

Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı Personeli ve NAK Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Işık, “Sar-Germany ile iki yıldır iş birliği çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce Dick’i bize vermişlerdi ve çok başarılı sonuçlar elde ettik. Arama kurtarma çalışmalarında bu tür eğitimli köpekler bizlere çok yardımcı oluyor ve olumlu sonuçlar elde ediyoruz. İki haftalık eğitimle hem Dick’in eğitim sürekliliği hem de Bailey’in uyum ve başlangıç eğitimi adına programlara katıldık. Dünyada arama kurtarma köpeklerinin eğitimi konusunda en iyi Alman ekipler göze çarpıyor. Bu iki köpeğimiz de insan kokusuna duyarlılıklarıyla dikkat çekiyor,” dedi.

 

Eğitmeni Pınar Bulmuş da Bailey ile çok keyifli çalıştıklarını belirterek, “Her sabah yürüyüş, topla oynama eğitimleri yaparken komut ve itaat çalışmalarımız sürüyor. Her gün 5 kilometre yol kat ediyoruz. Dick ile birlikte uyumlu bir ekip oldular. Bir birimizden enerji alarak başarılı çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum,” diye konuştu.

 

Almanya’dan Nilüfer Arama Kurtarma Ekibi’ne katılan Bailey, hayat kurtarmak için eğitimlere devam ederken boş zamanlarında da su ile oynamaktan keyif alıyor.