haber

Nilüfer Belediye Meclisi’nden uyuşturucu raporu

Nilüfer Belediye Meclisi son dönemlerde büyük artış yaşanan uyuşturucu kullanımına ilişkin önemli bir çalışma yaptı. Nilüfer’de uyuşturucu kullanımına ilişkin durumun incelenmesi ve önlemler alınması adına Belediye Meclisi Katılımcılık ve Eşitlik Komisyonu, Sağlık ve Spor Komisyonu ile Bilim Eğitim Komisyonu, Nilüfer İlçe Emniyet Müdürlüğü birimleriyle irtibata geçerek bilgi aldı. Mahallinde ve dosyalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda 3 komisyon ortak bir çalışma ile uyuşturucu madde kullanımı, bağımlılığı ve bundan kaynaklı ölümler konusunda yapılabilecek çalışmalara ilişkin bir rapor hazırladı.

 

Belediye Meclisi toplantısında Katılımcılık ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Pelin Sevgi tarafından okunan raporda son aylarda uyuşturucu madde kullanımı, bağımlılığı ve bundan kaynaklı ölümlerin gözle görülür biçimde artışına dikkat çekildi. Özellikle uyuşturucu kullanımının ilköğretim yaşı seviyesine düşmüş olmasının kaygı verici olduğu belirtilen raporda, konunun zaman kaybedilmeden ele alınması, mücadele için çalışmalar yapılması gerektiği kaydedildi.

 

Raporda ayrıca bu çalışmaların etkin ve kapsamlı olması açısından yerelde karar verici konumda olan kamu kurumlarıyla da eş güdümlü çalışmak gerektiği vurgulanarak çalışmaların planlanması talep edildi. Alınan bilgiler ışığında hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi: “Nilüfer’de, planlı yapılaşma ve site hayatının yaygın olması, vatandaşların eğitim düzeyinin yüksek olması, sosyal yapının güçlü olması, sportif, kültürel alanların fazla olmasının olumlu etkileri, Nilüfer’deki ailelerin uyuşturucu konusunda bilinçli olması, ilçedeki okul müdürlerinin, yönetimlerinin ilgisi ve aldıkları koruyucu tedbirler, İlçe Emniyet Müdürlüğünün, Toplum Destekli Polislerimizin mahallelerdeki takiplerinin ve aldıkları tedbirlerin yüksek oluşundan dolayı Bursa’daki diğer ilçelere göre ilçemizde uyuşturucuyla ilgili vakıaların düşük olduğu komisyonumuzca tespit edilmiştir.”

 

Rapor doğrultusunda ayrıca Nilüfer Belediyesi’nin ulusal düzeyde rehabilitasyon çalışmalarına katkıda bulunması benimsendi.