haber

Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde nefes kesen tatbikat

Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü,  Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) , Nilüfer AKE,  Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Bursa Şubesi ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü işbirliği ile Halk Evi’nde yapılan tatbikat gerçeği aratmadı.

 

Tatbikat siren sesi ile başladı. Bu sırada görevliler “Dikkat bu bir tatbikattır” uyarısında bulunarak herkesin binayı tahliye etmesi uyarısında bulundu.  Halk Evi’ndeki personel ve tatbikat sırasında Belediye’de bulunan vatandaşlar,  görevlilerin yönlendirmesi ile binayı tahliye etti. Tahliye sırasında asansörlerin kullanılmasına izin verilmedi. Tahliye olan tüm personel ve vatandaşlar binanın arkasındaki toplanma alanında bir araya geldi.

 

Mahsur kalanlar kurtarıldı

Kar yağışı altında gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği binanın 3. katında mahsur kalan 2 kişi teras katından itfaiyenin yangın merdiveni ile kurtarıldı. Başarıyla gerçekleşen kurtarma çalışmasını çevrede bulanan vatandaşlar da ilgiyle izledi.

 

Kurtarma çalışmasının ardından itfaiye tarafından oluşturulan yangın standında personel söndürme çalışmasını katıldı.

 

Tatbikat plan çerçevesinde sorunsuz bir şekilde tamamlanırken, Nilüfer Belediyesi personeli de olası bir afet ve acil durum karşısında yapılacaklar konusunda tecrübe kazandı.