haber

Nilüfer Belediyesi kooperatifçilikte de örnek ve lider

Bozbey, bir süre önce kurulan S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi ile de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek “Kooperatifçilik alanında da örnek ve öncü olmak istiyoruz” dedi. Nilüfer Belediyesi, bir demokrasi okulu olan kooperatifçiliğin yaygınlaşması için önemli çalışmaların altına imza atıyor.

Sınırlı Sorumlu Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ortağı olan Nilüfer Belediyesi, bu alanda Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirdi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, kooperatifçiliğe verdikleri önemi, Sınırlı Sorumlu Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin kâr payı dağıtım töreninde anlattı.

Sınırlı Sorumlu Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldırım ile çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantı Nilüfer Belediyesi Halk Evi basın toplantı odasında gerçekleşti. Kooperatiflerin, insanların bireysel olarak karşılamakta zorluk çektiği ihtiyaçlarını temin için maddi ve manevi güçlerini birleştirerek oluşturdukları sağlam ve kuvvetli bir dayanışma aracı olduğunu söyleyen Bozbey, “Biz kooperatif gerçeğine inanıyor, dayanışma kenti Nilüfer’de bu yolla güçlü olmanın olanaklarını oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Bir belediyenin kooperatiften kâr payı almasının Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Son yıllarda belki unuttuğumuz ama hatırlamamız gereken, kooperatifçiliğin, demokratik bir kurum anlamında yerel kalkınmada da büyük öneme sahip olduğu. Biz de Nilüfer Belediyesi olarak Akçalar Kooperatifi’nde yer almaktan, birlikte kazanabilmenin mümkün olduğunu görmekten çok mutluyuz” dedi.

 

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFİ KURULDU

 

Türkiye’de yine bir ilki hayata geçirerek Nilüfer Belediyesi olarak S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ni kurduklarını vurgulayan Başkan Mustafa Bozbey, “Bu kooperatif, Nilüfer Belediyesi’nin hem çevre ilkelerine hem de karbon miktarını azaltmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Kurum olarak 2020 yılı sonuna kadar karbon miktarını yüzde 20 azaltmayı hedefleyen sözleşmeye imza attık. Türkiye’de iklim uyumu konusunda da ilk imzayı atan Nilüfer Belediyesi’dir. Onun için bu tür yatırımları kolektif biçime dönüştürüp yapmakla sorumluyuz” dedi.

S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ne ilk aşamada Nilüfer Belediyesi çalışanlarının üye olacağını belirten Bozbey, daha sonra Nilüfer halkını da enerji kooperatifine dahil etmeyi planladıklarını kaydetti. Bozbey, “Hedefimiz, çalışma arkadaşlarımızla birlikte, kendi imkânlarımızla bir araya gelerek, yerel düzeyde yenilenebilir kaynaklardan enerji ihtiyaçlarımızı karşılamaktır. Bu kooperatif çatısı altında da, bir arada olarak kalkınmanın, güçlenmenin olumlu bir örneğini vereceğimize inancım tamdır” şeklinde konuştu.

Enerjide toplumsal kalkınmanın anahtarının, enerji kooperatifleri olduğunu ifade eden Bozbey şöyle devam etti: “Dünyaya baktığımızda özellikle Avrupa’da yenilenebilir enerji konusunda kooperatiflerin önemli yer edindiğini görüyoruz. O ülkelerde, kurulu enerji kooperatifleri sayesinde bugün termik ve nükleer santraller kurulmuyor. Temiz enerji elde ediyorlar. Üstelik bazı ülkelerin enerji ihtiyaçlarının yüzde 100’ünü, yenilenebilir enerji kooperatifleri sayesinde karşıladıklarını biliyoruz. Bu kooperatifler yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapabilecekleri gibi aynı zamanda da üyelerinin hak ve menfaatlerini de koruyor. Üyelerine kâr payı dağıtarak aile gelirlerine bir miktar katkı sağlamış oluyor.”

                                                

KOOPERATİFLERE TAM DESTEK

 

Avrupa’da yerel yönetimlerin mevcut kooperatiflere destek olmak amacıyla ortak olduğunu ifade eden Bozbey, “Biz de Nilüfer Belediyesi olarak Nilüfer’de oluşturacağımız her kooperatifin mutlaka içinde olacağız. Bazı sorunları kısa vadede çözebilme adına tamamen güvence ve destek olmak amacıyla bunu yapacağız. Çünkü vatandaşı bu şekilde daha doğru bir şekilde yönlendirebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

KADIN DERNEKLERİ DE KOOPERATİF ÇATISI ALTINDA TOPLANMALI

 

Nilüfer Belediyesi olarak tarımsal kalkınma kooperatiflerini de önemsediklerini söyleyen Bozbey, “40’a yakın kadın derneğinin bulunduğu kentimizde, kadınların da çalışmalarını kooperatif çatısı altında yürütmelerini istiyoruz. Güçlerini birlikte üretim şekillerinde birleştirerek ve geliştirerek ailelerine daha fazla katkı sağlayacak bir düzenlemeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

 YILDIRIM: 181 ORTAKLA GÜÇLÜ SERMAYAYE ULAŞTIK

 

Sınırlı Sorumlu Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldırım da kooperatifi, bölge halkının ortak işlerinin görülmesi, tarımsal faaliyetlerin devam ettirilmesi, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin sürdürülebilmesi amacıyla 2008 yılında kurduklarını belirtti. Yıldırım, “Sermaye, emek ve mücadelelerimizi birleştirerek kurduğumuz kooperatif bugün 181 ortağa ve güçlü sermayeye ulaştı. 2015 yılında ortaklarımızın görüşlerini alarak bu yılki faaliyetlerimizin ana konusunu kâr payı dağıtma olarak belirledik. Kooperatifimizin ortaklarından olan Nilüfer Belediyesi’nin de kâr payını bugün vereceğiz. Vereceğimiz rakamın Nilüfer Belediyesi için sembolik olduğunun bilincindeyiz. Bu çalışmanın tarımsal kalkınma kooperatifçiliği için anlamlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından S.S. Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldırım, kooperatifin 2016 yılı kâr payına ilişkin temsili çeki Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e verdi.