haber

Nilüfer Belediyesi’ne Avrupa Şeref Bayrağı

Nilüfer Belediyesi, geçen yıl Avrupa Konseyi’nden aldığı Avrupa Diploması’nın ardından bu yıl da Avrupa Şeref Bayrağı’na değer görüldü.  Katıldığı uluslararası projeler, kardeş kentlerle kurduğu iyi ilişkiler ile yerelde sergilenen sosyal, kültürel ve sportif çalışmaları neticesinde “Avrupa Şeref Bayrağı” ile ödüllendirilen Nilüfer Belediyesi, bayrağı düzenlenen törenle aldı. Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen törene Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcısı Valeriu Ghiletchi katıldı.


Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık , CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca ve Erkan Aydın, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Nilüfer Belediyesi çalışanlarının yer aldığı ödül töreni İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Nilüfer Oda Orkestrası sahne aldı. Konsere Avrupa Marşı ile başlayan şef Hasan Adıgüzelzade yönetimindeki Nilüfer Oda Orkestrası seslendirdiği eserlerle büyük alkış aldı. Törende Nilüfer Halk Dansları Topluluğu da kılıç kalkan ve zeybek gösterisi sundu.


BOZBEY: HEDEF AVRUPA ÖDÜLÜ


Törende konuşma yapan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, örnek ve lider kent Nilüfer’in bir dünya kenti olduğunu bir kez daha onaylayan bir ödüle sahip olduğunu ifade etti. Başkan Bozbey, “Bugün burada, ödül sürecine dâhil olmamızın yalnızca ikinci yılında, Avrupa Şeref Bayrağı’nı ülkemize taşıyor olmak bizler için, büyük bir onurdur, gururdur. Özellikle altını çizmek istiyorum ki, bu yıl Avrupa Konseyi’nin bu ödülünü 47 ülkeden 30 bini aşkın yerel yönetim arasından sadece 8’i almaya hak kazandı. Ve bu yıl bizimle birlikte yine bu bayrağı kucaklayan, Türkiye’den Karşıyaka Belediyesi’dir ki, bu durum, sosyal demokrat belediyeciliğin de kentlere ne ölçüde katkılar koyduğunun bir göstergesidir” diye konuştu.


Ödülü, Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarının taçlandırılması olarak değerlendiren Başkan Bozbey, “Avrupa idealini gerçekleştirmek ve özellikle yeni nesle, çocuk ve gençlerimize bu duyguyu aşılamak bizlerin görevidir. İnanıyorum ki, Nilüferliler olarak, çok yakın bir gelecekte daha da çok ilerleme kaydederek, Avrupa Ödülü’nün de sahibi olacağız. Ödülü, her şeyin en iyisine layık olan, bizi her zaman destekleyen Nilüferliler adına aldığımı vurgulamak istiyorum. Kentimize, ülkemize hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcısı Valeriu Ghiletchi de Nilüfer’de uygulanan çalışmalardan övgüyle söz etti. Valeriu Ghiletchi, “Avrupa Şeref Bayrağı’nı sadece Avrupa’ya ait sayısız etkinliğinize ilişkin bir ödül olarak değil, aynı zamanda gelecekte bu etkinlikleri geliştirmeye devam etmek için teşvik olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Avrupa Konseyi tarafından verilen bir üst aşama ödülü olan Avrupa Şeref Plakası Ödülü’nü almak üzere belediye olarak bu yarışta yer almaya devam etmenizi yürekten ümit ediyorum” diye konuştu.


Konuşmaların ardından Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcısı Valeriu Ghiletchi törenle Avrupa Şeref Bayrağı’nı Başkan Bozbey’e verdi. Bayrağı teslim alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de sahneye bütün belediye çalışanlarını davet ederek mutluluğu paylaştı.


HALK EVİ’NE HAYRAN KALDI


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcısı Valeriu Ghiletchi, Nilüfer Belediyesi Halk Evi'ni de ziyaret etti. Başkan Mustafa Bozbey ile makamında görüşen Ghiletchi, Halk Evi’ni gezdi. Nilüfer "Barış Meclisi"ne hayran kalan Avrupa Konseyi Parlamenteri, Avrupa Konseyi'nde dahi bu kadar modern ve kullanışlı bir meclis salonu olmadığını belirterek, projesini örnek almak istediklerini söyledi.