haber

Nilüfer Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesi 370 milyon TL

Nilüfer Belediye Meclisi, Nilüfer Belediyesi’nin performans programı ile 2018 mali yılı bütçesini görüşmek için toplandı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in başkanlığındaki toplantı, Nilüfer Barış Meclisi’nde gerçekleşti. Bütçe görüşmelerine geçmeden önce konuşan Başkan Mustafa Bozbey, merkezi yönetimin, yerel yönetimlerin ekonomik olanaklarını daraltmasının, büyük bir engel haline geldiğini ifade etti.

 

Sanayi bölgelerine tanınan vergi muafiyeti gibi uygulamaların, ilçe belediye gelirlerine vurulan bir darbe olduğunu kaydeden Başkan Bozbey, bu durumun nüfusu her yıl 25 bin civarında artan Nilüfer’de, milyonlarca liralık gelir kaybına yol açtığına dikkat çekti.

 

Nilüfer’in, Bursa’nın kalbi durumuna geldiğini kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, “Ancak, bu kentin her anlamda hizmetlerden yararlanabilmesi için belediyelerin gelirlerini artıran önlemlerin de bir an önce alınması şarttır. Belediye gelirlerinin giderek tırpanlandığı bu süreçte her şeye rağmen örnek ve lider kent kimliğimizi korumaya, yurttaşlarımızı sosyal belediyeciliğin iyi uygulama örnekleriyle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi olarak, il belediyelerinin dahi cesaret edemediği projeleri yıllardır Nilüfer’de hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Bozbey, birçok projede devletten katkı alamadıklarını söyledi.

 

“370 milyonluk bütçe Nilüfer için yeterli değil”

Tüm bunlara rağmen Nilüfer Belediyesi olarak taahhüt edilen yatırımların büyük çoğunluğunu dönem sonunda gerçekleştirmiş olarak vatandaşların karşısına çıkacaklarını vurgulayan Başkan Mustafa Bozbey, “Daha fazlasını yapmak görevimiz. Ancak şu anki dönemde en azından mevcut hizmetleri nitelikli bir şekilde sürdürebilmek dahi bizim için çok önemli bir başarıdır. Nilüfer’e, 370 milyonluk bütçe yeterli değil. Çünkü biz, kişi başı bin lira civarında bütçelerden buralara geldik. Şu anda kişi başı bütçemiz düştü. Göreve geldiğimizde Nilüfer’in nüfusu 108 bindi. 2017 yılı sonu itibariyle yaklaşık 435 bin civarında olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Nilüfer Belediyesi olarak yatırımları, kent dinamiklerinin görüşlerini alarak ‘katılımcılık’ esasıyla belirlediklerini ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, performans programının sonuçlarını da ‘şeffaflık’ ilkesiyle her yıl paylaştıklarını kaydetti.

 

Oy çokluğuyla kabul edildi

Performans değerlendirmesinin ardından, Nilüfer Belediyesi’nin 2018 mali yılı bütçe görüşmelerine geçildi. Nilüfer Belediyesi’nin, 2018 yılı için öngörülen bütçesi, 370 milyon TL olarak oy çokluğuyla kabul edildi. Bütçenin Nilüfer’e ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Başkan Mustafa Bozbey, yapılacak olan hizmetlerin herkes için faydalı olacağını belirtti.