haber

Nilüfer Belediyesi'nin Ana Sınıfı projesi tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimi geçen yıl aralık ayında ‘Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı’ kapsamında proje başlattı. Proje kapsamında Hasanağa TOKİ konutlarında yaşayan 5 yaşındaki 80 çocuğa, okul öncesi eğitim fırsatı sunulurken, 6 yaş grubuna yönelik iki ana sınıfı da onarıldı. Projeye Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlköğretim Okulu ve Hasanağa TOKİ Konutları Kültürel Gelişme, Sosyal Dayanışma ve Yaşatma Derneği ile Bahçeşehir Koleji de destek verdi.


Proje kapsamında 80 bin Avro hibe ile yaşama geçirilen “Okul Öncesi Eğitimde Uzaklara Fırsat” projesi sayesinde dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara da okul öncesi eğitimi fırsatı sunuldu. Nilüfer Belediyesi’nin Nilüferlilere karşı zorunlu hizmet alanı olarak gördüğü eğitime destek çalışmaları çerçevesinde; Hasanağa TOKİ’de bulunan Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlköğretim Okulu’nun mevcut 6 yaş grubu iki ana sınıfını onarıldı. 

Ayrıca okulda iki sınıf daha açılarak, 5 yaş grubundaki 80 çocuğun okul öncesi eğitim alabilmeleri sağlandı. Bu çocukların bir yıllık gıda ve eğitim masrafları da karşılanırken, olanaktan yararlanan çocuk sayısı da 6 yaş grubuyla birlikte toplam 160’a çıkarıldı. Konak Kültür Evi'nde düzenlenen projenin kapanış toplantısında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, okul öncesi eğitimin çocuk gelişimi açısından önemini vurguladı. Bozbey, proje kapsamında Nilüfer ilçesi sınırları içinde görevli 108 okul öncesi eğitim öğretmenini hedef alan mesleki gelişim eğitimleri de düzenlediklerini hatırlattı. 

Vali Yardımcısı İsmail Demirhan ise projeye katkı koyan kişi ve kurumları kutladı. Kapanış toplantısı sonunda “Okul Öncesi Eğitimde Uzaklara Fırsat” projesi kapsamında eğitim olanağına kavuşan minikler, hünerlerini çeşitli gösteriler sunarak sergiledi.