haber

Nilüfer Belediyesi SİAD’ları tek çatı altında toplamaya hazırlanıyor

Nilüfer Belediyesi, Bursa Akademik Odalar (BAOB) ve Nilüfer Dernekler Yerleşkesi, Anadolu Arastası gibi örnek projelerin ardından yeni bir demokrasi alanını hayata geçirmek için kolları sıvadı. Bursa’daki SİAD’ları tek çatı altında toplamayı hedefleyen Nilüfer Belediyesi, Alaadinbey Hizmet Binası doğusundaki yaklaşık 10 bin metrekare alanı tahsis ederek yap-işlet modeliyle örnek bir projeyi daha hayata geçirmeyi planlıyor.

 

Konuyla ilgili olarak Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, BAOB Yerleşkesi’nde Bursa’daki SİAD temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan Yardımcıları, meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda hedefleri ve örnek projeler hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Bozbey, “BAOB, Anadolu Arastası, Nilüfer Dernekler Yerleşkesi projelerimiz birer demokrasi alanıdır. SİAD’larımızın da bizden yer talebi vardı. Bu konuda bizde SİAD’lara yönelik bir demokrasi alanı oluşturmak istedik. Bursa’da 82 SİAD var. Biz Türkiye’ye örnek bir projeyi daha hayata geçirmek istiyoruz. Alaaddinbey Hizmet Binası’nın doğusunda yaklaşık 10 bin metre kare alanımız var. Burada SİAD Yerleşkesi yapmak istiyoruz. Oluşturulacak kooperatif yönetimiyle süreç sürdürülebilir. Projeyi ve tasarımı birlikte yaptıktan sonra metre kare oranına göre kooperatif mantığıyla katılımcılık esasına göre yapıyı elde edip hizmet vermek arzusundayız,” dedi.

 

Odaların her birinin ayrı ayrı masraf yapmasının verimli bir durum olmadığını kaydeden Başkan Bozbey, “Yapılan masraf ne kadar çok kullanılırsa o kadar değeri artar. SİAD’ları tek çatı altında toplayabilirsek daha verimli bir hizmet anlayışı ortaya çıkacak kanısındayım,” diye konuştu.

 

Toplantıya katılan SİAD temsilcileri de projeye yönelik olumlu görüş bildirirken, konuyu yönetim kurullarında ele alacaklarını dile getirdi. Konuyla ilgili olarak bir sonraki toplantının 14 Ocak Çarşamba günü yapılması kararlaştırılırken aynı tarihte bir komisyonun kurulması da karar altına alındı.