haber

Nilüfer bir ay boyunca sporla şenlenecek

Her yıl Türkiye’nin iki büyük bayramı olan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kapsayacak şekilde gerçekleştirilen Nilüfer 16. Uluslararası Spor Şenlikleri bu yıl da geniş katılıma sahne olacak. Dostluk, barış, kardeşlik rüzgarlarının eseceği spor şenliklerinde bu yıl 177 okuldan toplam 17 bin 50 öğrenci yer alacak. Şenliklere, okul öncesi-anaokulu kategorilerinde 57 okul, özel eğitim kategorisinde 12 okul, ilkokul ve ortaokul kategorilerinde 56 okul, lise kategorisinde de 52 okul katılacak. 2 bin 145 takımla yarışlara katılacak öğrencilerin, centilmence gerçekleştireceği müsabakalar, şenlik havasında gerçekleşecek. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer İlçe Kaymakamlığı, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nilüfer Belediyespor Kulübü ve Nilüfer Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenen 16. Uluslararası Nilüfer Spor Şenlikleri’nin açılışı 20 Nisan’da TVF Cengiz Göllü Spor Salonu’nda yapılacak.


Farklı yaş gruplarındaki çocukları, sporun her dalıyla buluşturmak, onlara spor yaptırırken aynı zamanda sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla 26 branşı içinde bulunduran Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin bilgilendirme toplantısı Nilüfer Belediyesi Halk Evi Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Meclis Üyeleri, Nilüfer Belediyespor Başkanı Muhammet Aydın, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.


BOZBEY: ŞENLİKLER AVRUPA’DA DA TANINIYOR


Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin, Türkiye’de öğrencilere yönelik düzenlenen en büyük spor şenliği olduğunu ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Dünya barışına hizmet eden, sporun insan yaşamındaki vazgeçilmez önemini vurgulayan ve çocuklarımızın, gençlerimizin sporla iç içe olmalarını hedefleyen şenliğimiz, artık Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da tanınmaya başladı. Okul yönetimleri, öğretmenler ve öğrencilerimizle ortaklaştırdığımız bir değer olan bu şenliklere, inanıyorum ki önümüzdeki süreçte de sahip çıkılacak ve uzun yıllar devam edecektir. Nasıl ki dünyada olimpiyatlar varsa, Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri de, belki 30-40 yıl sonra bile hala sürdürülen ve gelecekte insanların spor yapma alışkanlıklarını da tetikleyen bir hale dönüşecektir diye düşünüyorum” dedi.


ŞENLİĞE ÖZEL MARŞ BESTELENDİ


Şenliğin 16’ncı yılında özel bir marşla taçlandırıldığını belirten Başkan Bozbey, “Bu yıl şenliğimizin Bursamızın plakası olan 16’ncısını gerçekleştireceğiz. Nilüfer 16. Uluslararası Spor Şenlikleri’nde özel bir marşımız da olacak. Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Mine Altın’ın sözlerini yazdığı ve aynı okulun müzik öğretmeni Özgül Arı’nın bestelediği Şenlik Marşı spor karşılaşmalarımızda coşku yaşatacak. Şenlik Marşı, Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin marşı olarak ilelebet çalmaya devam edecek. Marşımızın sözlerini yazan öğrencimize ve besteleyen öğretmenimize gönülden teşekkür ediyorum” dedi.


177 OKUL, 17 BİN 50 ÖĞRENCİ, 26 BRANŞ


Bursa’nın olimpiyatları haline gelen Nilüfer 16. Uluslararası Spor Şenlikleri’nin 20 Nisan Perşembe günü saat 10.00’da Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda yapılacak törenle başlayacağını söyleyen Başkan Bozbey, “Bir ay boyunca gençlerimiz şenlik havası içinde hem dostluklar oluşturacaklar hem de kente spor kültürünün de yayılmasını da sağlamış olacaklar. En önemlisi, bir ay boyunca yaşanacak olan bu spor şöleninde, barış, kardeşlik ve dostluklar kazanacak” şeklinde konuştu.


8 KARDEŞ KENT KATILIYOR


Bu yıl şenliklere 6’sı yurt dışından 2’si de Türkiye’den olmak üzere 8 kardeş kentten katılım olacağını kaydeden Başkan Bozbey, “Bulgaristan’ın Ardino kentinden, Kosova’nın Peja kentinden, Macaristan’ın Balatanfüred kentinden, Romanya’nın Braila kentinden, Polonya’nın Lublin kentinden ve Ukrayna’nın Mykolayiv kentinden takımlar şenliklerde müsabakalara katılacak. Ayrıca kardeş kentlerimiz Afyon’un Dinar ve Adıyaman’ın Tut kentinden öğrenciler de şenliklerde yer alarak dostlukların pekişmesini sağlayacak. Konuklarımız hem şenliğimize katkı sağlamış hem de kardeşlik köprüsüne bir basamak daha eklemiş olacaklar. Yurt dışından gelen konuklarımızın ağırlanması konusunda özveri gösteren ailelere de teşekkür ediyorum” dedi.


Herkesi şenliklere davet eden Başkan Mustafa Bozbey, “Nilüferliler, bir kez daha sporun, barışın, kardeşliğin kenti olduğumuzu tüm dünyaya gösterecek. Nilüferliler bir kez daha en büyük bayramlarını, binlerce çocuğun, gencin, sporcunun katıldığı bir ay süren bu etkinlikle taçlandıracak. Tüm etkinliklere, sesimizi duyan herkesi davet ediyorum” diye konuştu.


KILIÇ: ÖRNEK BİR ORGANİZASYON


Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin Türkiye’de örnek bir organizasyon olduğunun altını çizen Nilüfer İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç da şöyle konuştu: “Bu etkinlik, Nilüfer Belediyesi’nin spora vermiş olduğu önemin de bir göstergesi. Yeni yetişen çocuklarımızın ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak ve sporla iç içe bir yaşam sürmelerini temin eden bu tür faaliyetleri biz, sağlıklı ve iyi bir nesil yetiştirme anlamında önemsiyoruz. Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de bu faaliyetlere gerçekten önemli destekler sağlıyor. Şenliğe özel olarak bestelenen marş da bu yılki etkinliğimize farklı bir katkı sağladı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şenliklere tüm okullarımızın gerekli ilgi ve alakayı göstereceğine inanıyor kendilerine şimdiden başarılar diliyorum.”


TÜFEKÇİ: BU TABLO BİZİ GURURLANDIRIYOR


Nilüfer’de bulunan toplam öğrenci nüfusunun yüzde 20’sinin şenliklere katılım gösterdiğini ifade eden Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de, “Bu tablo bizi gururlandırıyor” dedi. Şenliklere katılacak öğrencilerin sporun yanı sıra, barışı,  kardeşliği yaşayıp dostlukları  pekiştireceğini söyleyen Tüfekçi,  “Bu şenliklerin, daha umutlu bir geleceğe yürümemiz noktasında hepimizin hayallerini tazelemesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.