haber

Nilüfer’de 150 bin Cumhuriyet sevdalısı yürüdü

Cumhuriyet’in 89. yılında Nilüfer muhteşem bir kutlamaya sahne oldu. FSM Bulvarı’nı hıncahınç dolduran, Bursa’nın çeşitli ilçelerinden de katılımlarla sayıları 150 binden fazla olan Cumhuriyet sevdalıları, bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı daha yoğun bir katılım ve daha büyük bir coşku ile kutladı.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda toplanan on binlerce Nilüferli, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle ışıl ışıl görüntüler oluştururken, hep bir ağızdan söylenen marşlar ve sloganlarla Cumhuriyete sahip çıkma andı içtiler.

Cumhuriyet coşkusunu daha da artırmak için bu yıl 50 bin Ata posteri dağıtan Nilüfer Belediyesi’nin yaptırdığı 2 metre eninde, 750 metre boyunda olan Türk Bayrağı da yürüyüşe damgasını vurdu.   

Cumhuriyet Yürüyüşü sırasında, yürüyüş güzergahında kurulan led ekranlar tüm detayları aktarırken, coşkuyu daha da artıran gökyüzünde Türk bayrağını dalgalandıran paramotor ise büyük alkış aldı. Yaşlı, genç, çocuk demeden onbinlerce kişi, Cumhuriyet’in 89. yılında 10. Yıl Marşı'nı söyleyerek coşku dolu anlara imza attı.   

Türk bayrakları ve meşalelerle yürüyüşe geçen kortejin başını, araçlarını bayraklarla süsleyen motosikletliler oluşturdu. Nilüfer Belediyesi’nin onbinleri buluşturan Cumhuriyet kutlamasına Başkan Mustafa Bozbey’in yanı sıra CHP Milletvekilleri Sena Kaleli, Turhan Tayan, İlhan Demiröz, Aykan Erdemir ile CHP eski Milletvekili Kemal Demirel; CHP İl Başkanı Metin Çelik, Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, BBP Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın da katıldı. 

"Hepimiz Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Ne Mutlu Türk'üm diyene" sloganları atan Bursalılar, yaklaşık 1 saat süren yürüyüşün ardından konser alanına ulaştı. 

Bu yıl çok daha fazla katılım ve büyük coşkunun gözlendiği Cumhuriyet Yürüyüşü’nün Hastane Alanında yapılan finalinde, Nilüfer Kadın Korosu, Nilüfer Halk Dansları Topluluğu, Nilüfer Türk Sanat Müziği Korosu, Nilüfer Türk Halk Müziği Korosunun ardından gösterilen “Ya İstiklal Ya Ölüm” filmi büyük alkış aldı. Coşku dolu binlerce Cumhuriyet sevdalısına eşi Selma Bozbey'i yanına alarak seslenen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu yıl 7.’sini gerçekleştirdiğimiz Cumhuriyet Yürüyüşümüz, bu büyük çağrımız, bir kez daha yankısını buldu ve yüz bini aşkın yurttaşımız sesimize ses verdi” dedi. Nazım Hikmet’in Hürriyet Kavgası şiirine konuşmasında yer veren Başkan Bozbey, tıpkı o şiirdeki gibi alanlarda olduklarını, dalga dalga karanlığın üzerine yüründüğünü vurguladı. 

Bozbey alkışlar eşliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında, “Cumhuriyet bir yaşam biçimidir bizim için… Cumhuriyet insanca yaşamaktır, Cumhuriyet özgürlüktür, Cumhuriyet bir ulusa en çok yakışandır. Çünkü 89 yıl önce kurulan laik Cumhuriyetimiz, bu ülkede yaşayan her bireyin özgürlük ve bağımsızlığının güvencesidir,” ifadelerini kullandı. 

Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey konuşmasında, “Bu yıl çifte bayram kutluyoruz. Ama içimiz buruk… Bir yanda komşularımızla gerilen ipler, diğer yanda Cumhuriyet’in halk tarafından kutlanmasına getirilen engeller… Ama egemenliğe tek başına sahip olduğunu sananlar, yolumuzu kesse de durmayacağız” dedi. 

Başkan Bozbey, alanı dolduran on binlerden çocuklara ve gençlere Cumhuriyet’in nasıl bir değer olduğunu anlatmalarını da istedi.  

Bozbey konuşmasını “İnadına Cumhuriyet! Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun!” diyerek bitirirken, havai fişek gösterisi görsel bir şölen yarattı.  

Ardından sahne alan ünlü sanatçı Volkan Konak muhteşem konseriyle tam bir müzik ziyafeti yaşattı. Volkan Konak, sevilen şarkılarını Hastane Alanını dolduran dev koro eşliğinde söyledi. Başkan Mustafa Bozbey de konser sırasında Volkan Konak’la aynı sahneyi paylaştı. Bozbey, üç türküyü birlikte seslendirdiği ünlü sanatçıya Cumhuriyet coşkusuna ortak olduğu için teşekkür ederek çiçek verdi.