haber

Nilüfer’de asansörler denetim altında

Güvenli kenti oluşturmak için Nilüferlileri güvenli yaşam koşullarıyla buluşturmayı hedefleyen Nilüfer Belediyesi, kent yaşamının bir parçası haline gelen asansörlerin güvenliği konusunda Makina Mühendisleri Odası ile protokol imzaladı. Güvenlik ve sağlık konularında denetimlerin maddi çıkar gözetmeksizin tarafsız bir gözle yapılması gerektiğinin altını çizen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer’de yaşayan vatandaşların konut güvenliğinin temini için 2010 yılında başlattıkları projenin 2012 yılında yasalaştığını hatırlattı. Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi ile imzalanan protokolün önemine değinen Bozbey, asansör denetimlerini yaptırmayan apartman ve site yöneticilerinin olası kazalarda hukuken birinci derecede sorumlu olduğunu kaydetti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart da, ehliyetsiz kullanılan ulaşım aracı asansörlerin günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldiğini belirtti.

Mart 'Demokrasi Kenti Nilüfer'e  ayrıca bir ekleme daha yapıyorum: Güvenli Kent Güvenli Yaşam” dedi.

Bursa'da en fazla asansör kullanımının Nilüfer'de olduğuna dikkat çeken Mart, denetimlerin ruhsatlı binalarda gerçekleştiğini kaydetti. İbrahim Mart, "Makine Mühendisleri Odası 2002 yılından itibaren bu alanda hazırlıklara başlamış ve kendi bünyesinde bir akredite bir Asansör Kontrol Merkezi oluşturmuştur. A Tipi Muayene Kuruluşu olan Asansör Kontrol Merkezimiz Türkiye genelinde hizmet vermektedir. Biz Bursa'da konusunda uzman mühendisler ile asansör denetimlerini gerçekleştiriyoruz. Yapılan denetim sonrasında hazırlanan raporun bir nüshası apartman ya da site yöneticisine veriliyor. Ayrıca asansörlere kırmızı, yeşil ve mavi etiket yapıştırılıyor. Site yöneticilerinin odamızdaki Asansör Kontrol Merkezi'ne başvurularından sonra en geç iki gün içerisinde denetimler gerçekleştiriliyor" şeklinde konuştu.

Bozbey ve Mart konuşmaların ardından  protokole imza attı.