haber

Nilüfer’de aslan payı asfalta gidiyor

Bursa’nın modern yüzü Nilüfer’de Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü asfaltlama ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 2017-2019 Stratejik Planı’nda ve 2016 bütçesinde yine en büyük payı Nilüfer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü aldı. Bütçeden 60 milyon TL alan Nilüfer Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yılın ilk yedi ayında 48 bin 152 ton asfalt ile yaklaşık 36 kilometrelik yolun asfalt kaplama çalışmasını tamamlandı.

 

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, 2016 yılı sonuna kadar toplam 45 kilometre asfalt kaplama çalışması yapmayı hedefliyor. Nilüfer Belediyesi ekipleri, asfalt kaplama çalışmasının yanı sıra yol bakım ve yama onarım çalışmalarını da hız kesmeden sürdürüyor. Asfaltlama ekipleri ayrıca temmuz ayına kadar olan süreçte 14 bin 187 ton asfalt kullanarak yollarda yama, onarım çalışması gerçekleştirdi. Nilüfer Belediyesi’nin 2016 asfalt kaplama hedefi ise 45 kilometre.

 

Bozbey: Vatandaş mağdur edilmemeli

Nilüfer’de asfalt çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Başkan Bozbey, altyapı kurumlarıyla yaşanan koordinasyon sorununa da dikkat çekti. Bozbey,  Nilüfer Belediyesi’nin asfalt çalışmalarının ardından altyapı kurumlarının yaptığı çalışmalardan kaynaklanan sorunların vatandaşı mağdur ettiğini belirtti.

 

Nilüfer’de kazılarla ilgili Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) ile yaşanan sorunları defalarca gündeme getirdiklerini kaydeden Bozbey, “Altyapı kurumları kafasına göre planlama yapıyor ve bizim asfaltlarımıza zarar veriyor.  Araç sahiplerinin araçlarındaki hasarlar, hatta meydana gelen kazalar nedeniyle mağduriyetler oluşuyor, asfaltın ömrü azalıyor. Nilüfer Belediyesi olarak, yıllardır sorumlu olmadığımız halde, vatandaşların sorunlarında tek adres olarak görmeleri ve bizi sorumlu tutmaları nedeniyle kurumumuz mağdur oluyor” dedi.

 

Altyapı çalışmaları sırasında mağduriyet oluşmaması için öneride bulunan Başkan Bozbey, “Altyapı kurumları kazdıkları yerlere çalışmalar devam ederken parke taş yaparak geçici olarak soruna çare bulabilir. Sonra işin tamamı bitince yeniden tekniğine uygun asfaltlama yapılabilir. AYKOME de caydırıcı ceza yöntemi getirmelidir. Aslında Nilüfer Belediyesi gibi her türlü teknik donanıma sahip kurumlar tüm altyapı hizmetlerini verme yetkisine sahip olabilmelidir” şeklinde konuştu.