haber

Nilüfer’de bir ay boyunca spor rüzgarı esecek

Başkan Bozbey, “Atatürk’ün 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına armağan ettiği gibi biz de spor şenliklerini tüm dünya çocuklarına armağan ediyoruz” dedi.

 

Nilüfer İlçe Kaymakamlığı himayesinde Nilüfer Belediyesi, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nilüfer Belediyespor Kulübü ve Nilüfer Kent Konseyi tarafından bu yıl 15. düzenlenen Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri, TVF Cengiz Göllü Spor Salonu’nda gerçekleştirilen seremoniyle başladı. Çok sayıda okuldan yüzlerce öğrencinin yer aldığı açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eşi Seden Bozbey, Nilüfer İlçe Kaymakamı Mustafa Kılıç, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Muharrem Tüfekçi, Nilüfer Belediyespor Kulübü Başkanı Ali Karamık, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ile okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi’nden işitme engelli öğrencilerin İstiklal Marşı ile başlayan Nilüfer 15. Uluslararası Spor Şenlikleri’nin sunuculuğu Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Kayra Smirna Kaymaz yaptı. Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu Ortaokulu öğrencilerinden Elif Serra Mazlum da gençlerin duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Eğitim, bilim, kültür, sanat kenti Nilüfer’de geleceğin çağdaş ve aydınlık nesillerini yetiştirmek için çaba gösterdiklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de çocukların barış ve kardeşlik içerisinde yaşamaları için Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’ni düzenlediklerini kaydetti.

Başkan Bozbey, “Nilüfer’deki çocukların birbirleriyle kaynaşmasını sağlayan ve onların sporu şenlik ve barış içerisinde kardeşçe yapabileceğini gösteren dolu dolu 14 yılı birlikte geçirdik ve şimdi de 15’incisine başlıyoruz” dedi.

“Bayramınızı sahiplenin”

Nilüfer Uluslararası Spor Şenlikleri’nin Türkiye’nin en önemli iki ulusal bayramını içinde barındırdığını kaydeden Mustafa Bozbey, “Ulusal egemenliğimizi ilan ettiğimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihinin yıl dönümünü kutluyoruz. Aynı zamanda da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bayramı da gururla sahipleniyoruz ve kutluyoruz. Bayramınız kutlu olsun çocuklar. Atatürk’ün sizlere armağan ettiği bu bayramı her zaman sahiplenmenizi istiyorum ve her yıl coşkunuzu, eksiltmek isteyenlere inat, Atatürk ve arkadaşlarının neler yaptıklarını ve size neler kazandırdıklarını anlamaya çalışmalısınız. Göreceksiniz ki çağdaş Türkiye’nin geleceği için O’nun ilkeleri hala çok önemli hala çok kıymetlidir. Biz Nilüferliler olarak bu nedenle Uluslararası Spor Şenlikleri coşkumuzu her yıl ‘ilkini yapıyormuş gibi’ dorukta yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Spor Şenliklerini engelleme çabasını gösterenler var”

Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Muharrem Tüfekçi’ye verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, devlet okullarının şenliklere katılımının bazı çevreler tarafından engellendiğini söyledi. Bozbey, “Ben öncelikle sayın Kaymakamımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür etmek istiyorum verdikleri destek ve eğitime olan bakışları için. Ama bu sene biraz içim buruk. Nedenine gelince bu yıl 15’incisini yapmakta olduğumuz Spor Şenliklerini engelleme çabasına girenler var. Cumhuriyetin temellerine, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıktığımız için mi bunlar yapılıyor acaba? Her yıl öğrenci nüfusu artarken katılımı azaltmaya yönelik ve üstelikte baskı yaparak ‘katılmayın’ diyerek birileri ne yapmaya çalışıyor? Hakikaten insanın aklı da hafsalası da almıyor. Kanada’da bile bugün 23 Nisan coşkuyla kutlanıyorsa, bizim ülkemizde eğitimci zannettiğimiz kişilerin bu şenliği engellemeye yönelik tavırlarını kınıyorum” diye konuştu.

Bozbey: Kamuoyuyla paylaşmak zorundayım

“Bu çocuklar bizim çocuklar, gençler bizim gençlerimiz” diyen Başkan Mustafa Bozbey sözlerine şu şekilde devam etti:  “Onlara spor bilincini aşılamak, onları sporun içine çekmek, onların kardeşlik ve barış duygularını pekiştirmek bizlerin de görevi. Üzülerek belirtmek isterim ki yine Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ile birlikte Bilim Şenliği’nin protokolünü imzaladıktan iki gün sonra iptal edilmesine de anlam veremiyorum. Bunları kamuoyuyla paylaşmak sorumluluğu duyuyorum. Eğitim ve bilim kenti, spor kenti Nilüfer’de geleceğin çağdaş ve aydınlık nesillerini yetiştirmek için çaba gösteriyoruz. Bu hedefle14 yıldır uluslararası katılımla gerçekleştirilen Spor Şenlikleri’ne de müdahale edildi. İnşallah bundan sonra bu tür tavırlarla karşılaşmayız. 15 yıldır yapmış olduğumuz şenliklerinin açılışına devlet okullarımızın katılımının hemen hemen hiç olmadığını buradan paylaşmak istiyorum. Çünkü birileri özellikle devlet okullarının bu açılışa katılımını engellemek için özel çaba gösterdi. Ben buraya katılan, destek veren okullarımızı alkışlıyor ve kutluyorum.”

Eğitim alanlarının siyaset yapma yeri olmadığının altını çizen Bozbey, “Spor etkinlikleri eğitimin bir parçasıdır, spor dostluğun da parçasıdır aynı zamanda. Dostluğa ve kardeşliğe özellikle ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde böyle bir şenliğe öğrencilerin katılmamasına yönelik çaba gösteren anlayışı sizlerin takdirine bırakıyorum. Tabi ki siyaset yapma yeri eğitim kurumları değildir. Siyaseti yapmak isteyenler gitsinler siyaset kurumunda yapsınlar, eğitim kurumlarında değil. Biz eğitimcilerimizden ben de dahil, ‘Nasıl iyi insan olunur’ onu öğrendik, ‘Nasıl iyi bir yurttaş olunur’ onu öğrendik. ‘Hiç kimseyi ötekileştirmeme anlayışını’ biz eğitimcilerimizden öğrendik onların ellerinden öpüyorum” dedi. 

“ Yapılanlardan üzüntü duyuyorum”

Nilüfer Belediyesi olarak her yıl belediye bütçesinin önemli bir bölümünü eğitime ayırdıklarını kaydeden Bozbey, yapılanlardan üzüntü duyduğunu dile getirdi. Mustafa Bozbey, “Eğitime bu kadar önem verirken, her yıl milyonlarca lirayı bütçemizden ayırıp hiç gözümüzü kırpmadan eğitime harcarken Nilüfer’de devlet okullarında okuyan öğrencilerimizin şartlarını iyileştirmeye yönelik projeleri uygularken, o çocukların yeni binalarda, yeni oyun alanlarında, yeni spor alanlarında, okullarda hijyenik bir şekilde eğitim almasını ve aynı zamanda personel ihtiyacını karşılarken bunlarla karşılaşmamız herhalde bugün itibariyle son olacaktır diye düşünüyorum. Burada hakikaten çok üzgünüm. Çünkü bizim anlayışımız; çocuklarımızın sosyalleşmesi, birbirleriyle tanışması ve geleceğe güvenle bakması” diye kaydetti.

“Hedef 72 bin çocuğun katılımı”

Nilüfer 15. Uluslararası Spor Şenlikleri’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla devam edeceğini söyleyen Bozbey, “Atatürk’ün 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına armağan ettiği gibi biz de Spor Şenlikleri’ni uluslararası hale getirip öncelikli olarak Nilüfer kentinin çocuklarına ve dolayısıyla tüm dünya çocuklarına armağan ediyoruz. Amacımız Nilüfer’de 72 bin çocuğun bu şenliklere katılımının sağlanmasıdır. Biz çocuklarımızın ve gençlerimizin hakkının yenmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Yurtdışından ve Türkiye’den Nilüfer’in kardeş kentlerinin de şenliklere katılacağını kaydeden Bozbey, “Nilüfer’den sporun birleştirici gücüyle yayılacak bu enerjinin tüm dünyaya barış getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Muharrem Tüfekçi de Nilüfer 15. Uluslararası Spor Şenlikleri’nin binlerce genç öğrenci ve sporcuyu ağırlayacağını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Nilüfer 15. Uluslararası Spor Şenlikleri açılış töreni minik öğrencilerin gösterileriyle devam etti. Açılış töreninin sonunda tüm öğrenciler Nilüfer Halk Danslar Topluluğu ile birlikte dans ederek gönüllerince eğlendi.