haber

Nilüfer’de dar gelirliye ‘Halk Kart’ desteği

‘Önce insan’ ilkesiyle hareket eden Nilüfer Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Dar gelirlilerin yaşam standartlarını yükseltmek için çeşitli projeler üreten Nilüfer Belediyesi, Halk Kart sahiplerine her ay gıda ihtiyaçlarını karşılamaları için 100’er TL yardımda bulunuyor.

 

Geliri belli bir düzeyin altındaki yurttaşların yaşamına katkıda bulunmak amacıyla Nilüfer Belediyesi tarafından hayata geçirilen Halk Kart uygulamasında, kart sahipleri 2015’in son 6 ayında toplam 75 bin 871 TL’lik harcama yaptı. Geçtiğimiz temmuz ayında uygulanmaya başlanan proje kapsamında Halk Kart kullanan 275 kişi her ay kartlarına yüklenen 100 TL ile anlaşmalı marketlerden ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Sosyal belediyecilik anlayışıyla böyle bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, ihtiyacı olan yurttaşlara destek vermekle övünmediklerinin altını çizdi. Başkan Bozbey, ‘Destek verilecek kişileri azaltarak övünmenin yolunu bulmaya çalışıyoruz. Bizim anlayışımız farklı’ diye konuştu.

 

Projeden kimler faydalanıyor?

 

Nilüfer Belediyesi’nin Halk Kart uygulamasından Nilüfer ilçesi sınırlarında yaşayan, barınma durumu herhangi bir kurum tarafından karşılanmayan ihtiyaç sahibi yurttaşların yanı sıra geçici veya sürekli bir rahatsızlığı olup çalışamayacak durumda olan kişiler de faydalanabiliyor. Barınma evi ve  huzurevi  gibi kurumlarda kalanlar Halk Kart uygulamasından yararlanamıyor.

 

Halk Kart’a sahip olmak isteyen yurttaşların, Nilüfer Belediyesi Halk Evi binasında bulunan Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sosyal Destek Bürosu’na gelerek başvuru formunu doldurması gerekiyor. Başvuruda bulunanların form ile birlikte; “Adrese Dayalı Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”, “Trafik Tescil Kayıt Formu”, ailede öğrenci varsa “Öğrenci Belgesi”, engeli varsa “Engelli Raporu” belgelerini de teslim etmesi gerekiyor.

 

Halk Kart verilecek kişilerin gelir durumu, evde kişi başına düşen gelir, taşınır ve taşınmaz mal varlığı gibi kriterler incelendikten sonra nihai karar Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Değerlendirme Kurulu tarafından veriliyor.