haber

Nilüfer’de “İflah Olmaz”

Nilüfer Belediyesi sanatseverleri yine çok özel bir sergi ile buluşturuyor. On sekiz kadın sanatçının yer aldığı “İflah Olmaz” isimli sergi 11 Şubat Perşembe günü Nazım Hikmet Kültürevi’nde meraklılarının karşısına çıkıyor.


Kavramsal çerçevesi ve tasarımı Arzu Yayıntaş ile Neriman Polat’a ait olan sergide on sekiz kadın sanatçı yer alıyor. Sanatçılar, Yeşim Ağaoğlu, Gizem Aksu, Sena Başöz, Deniz Bilgin, Banu Birecikligil, Fulya Çetin, Canan, Elif Varol Ergen, Nurcan Gündoğan, Gülsün Karamustafa, Ayşegül Özmen, Neriman Polat, Necla Rüzgar, Aydın Teker, Sevil Tunaboylu, Arzu Yayıntaş, Nalan Yırtmaç ve Zulal farklı çalışmalarıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Resim, desen, video, fotoğraf, heykel, enstalasyon, illüstrasyon gibi çok farklı disiplinleri bir araya getiren sergi, kendi hakikatinin peşine düşmüş,"İflah Olmayı" reddeden kadın sanatçıların işlerinden oluşuyor. Sergide; toplumsal cinsiyet kodlarını sorgulayan, kadınlığı her gün tekrar tekrar tanımlayan, özgürlüğüne ve bedenine sahip çıkan, iktidarın baskı ve kısıtlamaları ile sürekli mücadele eden kadınları ele alan çalışmalar  yer alıyor. Diğer bir deyişle “İflah Olmaz”, erkek egemen sistemin omuzlarına yüklediği kadınlık kurgusunu reddederek, hayallerinin ve arzularının peşinde koşan kadınların kadınlığı anlattığı bir sergi.


Farklı disiplinlerin ve yaklaşımların biraya getirildiği sergi kapsamında, performans, beden atölyesi, kolaj atölyesi ve sanatçı konuşmaları gibi izleyicilerin de aktif olarak katılım sağlayabileceği çeşitli etkinlikler de yer alacak.

Açılışı 11 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da yapılacak olan “İflah Olmaz” isimli sergi  20 Mart tarihine kadar  Nâzım Hikmet Kültürevi'nde sanat severlerin izlenimine açık kalacak.

 

 

SERGİ ETKİNLİK TAKVİMİ ŞÖYLE:

11 Şubat 2016 / 19:00 Sergi Açılışı

 

13 Şubat 2016 / 11.00-17.00

Nalan Yırtmaç ile Fanzin Atölyesi

 

4 Mart 2016 / 14:00 Söyleşi: “Sanatta Kadın Bedeni”

Konuşmacı: Ahu Antmen

 

5 Mart 2016 / 14:00 Atölye: Bedenim Nasıl Bir Coğrafya?

Bedensel Derinleşme Atölyesi

Atölye Yürütücüsü: Gizem Aksu

 

Atölye, “Bedenim nasıl bir coğrafya?” sorusuyla katılımcıları kendi beden coğrafyalarında bir gezintiye çıkmaya davet ediyor. Bu coğrafyanın ön/öz-yargılardan muaf olması beklenmiyorsa derin dinleme ve duyumsama ile belirmeye başlayan her bir katmandan açığa çıkanlara tanık olmak, anlamlardan sıyrılıp an'a varabilmek mümkün olabilir mi? Hislerin gündelik repertuarından, et'in yıllanan izlerine kadar uzanacak bir keşif... Hayatın tüm hallerinin işlendiği beden coğrafyasının bolluğuna, her bedenin biricik ve özgün coğrafyasına dalmaya davetlisiniz. Atölye, tüm kadınlara ve kendini kadın hissedenlere açıktır.

 

Atölyeye katılmak isteyenlerin 01 Mart 2016 tarihine kadar sultanturan@nilufer.bel.tr adresine kayıt yaptırmalarını rica ederiz.

 

12 Mart 2016 / 14:00 Performans : Hallo !

Konsept & Yönetim: Aydın Teker / Performans : Gizem Aksu

 

Hallo! sizleri duyulmamanın ve duymamanın derinliklerine açılan bir deneyime davet ediyor.

İki bölümden oluşan performans, 70 dakika sürmektedir.