haber

Nilüfer’de kadın ve çocuklara yönelik anlamlı protokol

Nilüfer Belediyesi ile Bursa Tabipler Odası anlamlı bir protokole imza attı. İki kuruluş Nilüfer Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Dayanışma Merkezi ve Kadın Sığınma Evi’nde bulunan kadın ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik protokol imzaladı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Bursa Tabipler Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Aydın’ın imza koyduğu protokol sonucu, Kadın Dayanışma Merkezi ile Kadın Sığınma Evi’nde bulunan kadın ve çocuklara, ihtiyaçları doğrultusunda ücretsiz olarak psikolojik, sosyal, tıbbi destek verilerek, iş bulma ve meslek edinme konularında da bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak. Bu kapsamda fiziksel, duygusal, ekonomik desteğin yanı sıra, her türlü şiddete maruz kalmış kadın ile çocukların güvenlik ve sosyal hayata katılımlarının artırılmasına yönelik çalışmalara da imza atılacak. Ayrıca yapılan işbirliği kapsamında farkındalık ve bilinç yükseltme çalışmaları, sağlık, eğitim ve sosyal faaliyetler ile desteklenecek.

 

Kadına yönelik şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Arkadaşlarımız Kadın Dayanışma Merkezi ve Kadın Sığınma Evi’nde çalışmalarını özveriyle gerçekleştirmekte. Günümüzde kadının şiddet görmesi ve bu şiddetin artarak devam etmesi en büyük sorunlardan birini oluşturmakta. Bu anlamda Bursa Tabip Odamız’ın özellikle buradaki kadınlarımıza sağlık ve tıbbi destek verecek olması çok önemli. Kadına şiddet konusunda mutlak hukuki önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

 

Beklentimiz kadına şiddetin ortadan kalkması ve kadın sığınma evlerine ihtiyaç kalmaması. Kadına şiddet dünyada gittikçe azalan bir süreç izlerken ülkemizde maalesef artarak devam ediyor. Bu anlamda genel ve yerel yönetimlere büyük görevler düşmekte. Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Aydın ve yönetim kuruluna bu anlamlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum,” dedi.

 

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Aydın ise “Nilüfer Belediyesi ile Bursa Tabip Odası olarak Kadın Dayanışma Merkezi ve Kadın Sığınma Evi’ne tıbbi destek vermek, onların sorunlarını çözmek için önümüzdeki dönem içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda ihtiyaç duyulduğunda bize gelen talepler doğrultusunda burada kalanların eğitimleri, gerekse tedavileri konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Beklentimiz kadına şiddetin bitmesi, şiddetin her platformda ülkemizde yok olması,” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Başkan Bozbey ve Dr. Ertuğrul Aydın, protokole imza atarak hayırlı olması dileğinde bulundu.