haber

Nilüfer’de öğrencilere Türkçe mesajlar

Türkçeye sahip çıkma konusunda en hassas kurumlardan bir olan Nilüfer Belediyesi 26 Eylül Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Akkılıç Kütüphanesi Yönetim Kurulu Başkanı Yener Akkılıç, düzenlenen söyleşide Ali Karasu Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelerek, Dil Bayramı’nın ve Harf Devrimi’nin Türkiye'ye neler kazandırdığı ve buna karşı çıkmanın neden yanlış olduğu konusunda bilgiler verdi.

 

Dilin çok önemli olduğuna vurgu yapan Yener Akkılıç, “Toplumları yok etmenin en kolay yolu dilini yok etmektir. Dilini kaybeden toplumları benliğini de kaybeder. Maalesef Türkiye’de de artık yabancı dil hayranlığı artmaya başladı. Bazı insanlar konuşurken yabancı kelime kullanmak için çaba harcıyor. Çevremizde işletmelerin tabelaları yabancı isimler olmaya başladı. Oysaki yazıldığı gibi okunan sade ve kolay bir köklü dilimizi yabancı kelimelerle karıştırmak, son derece anlamsız. Bizim dilimiz Türk Dil Kurumu kurulduktan sonra daha da sadeleşti. Dilimiz Sümerler’in diline çok benziyor. Eğer dilimize sahip çıkmazsak Sümerler gibi yok oluruz,” dedi.

 

Akkılıç 3. asırda kullanılan Türkçe ile yazılmış şiirler de okuyarak öğrencilere örnekler verdi. Osmanlı döneminde okuma yazma oranı kadın erkek ortalamasının %3 olduğunu dile getirdi.

 

Akkılıç öğrencilerin sorularını da yanıtlayarak birçok bilinmeyene ışık tuttu.