haber

Nilüfer’de okullar hayat olacak

Hafta sonlarında, yaz aylarında ve eğitim saatleri dışında okulların dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin halka açılarak bu mekânların birer “hayat boyu öğrenme merkezi” haline getirilmesini amaçlayan proje kapsamında çeşitli kurs ve sosyal, kültürel, sportif aktiviteler için okulların değerlendirilmesi öngörülüyor.

Projenin Nilüfer ayağında yer alan kurum temsilcilerinin katılımıyla Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık’ın makamında gerçekleşen protokol imza töreninde Nilüfer Belediye Başkanvekili Adil Kayaoğlu, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ve Çalı Orman İşletme Şefi Selçuk Ayyıldız hazır bulundu.

Projenin çok anlamlı olduğunu kaydeden Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık, proje paydaşları olarak okulların daha verimli kullanılması açısından üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti. 

Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Adil Kayaoğlu da kamu kaynaklarının daha etkin şekilde kullanılmasına yönelik projenin önemine dikkati çekerek, “Okullar bu projeyle ders saatleri dışında daha etkin ve verimli kullanılacak. Bunun örnekleri birçok ülkede görülüyor. O bölgenin halkı, öğrencileri buralarda düzenlenecek olan aktivitelere katılabilir, eğitimlerden yararlanabilir. Gelen talepler doğrultusunda Nilüfer Belediyesi olarak bizde üzerimize düşeni yapacağız” dedi. 

Proje hakkında bilgi veren Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ise, “ Okullar bu projeyle hafta içi ve hafta sonu öğrencilerin kullanmadığı zamanlarda halka ve öğrencilere talep edilen konular doğrultusunda hizmet verecek. Böylece kurs, panel, toplantı, gibi çeşitli faaliyetler yapılabilecek. Böylece insanlar boş zamanlarını değerlendirme imkânı bulacak. Belediyeler, çeşitli etkinlik düzenleyerek projenin çeşitli ayaklarında destek olacak. Orman İşletmeleri de bahçe düzenlemesi ve ağaçlandırma konularında katkı sağlayacak. Böylece okullar atıl olmaktan çıkacak ve insanlara fayda sağlayacak kurum haline gelecek,” şeklinde konuştu.  

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü adına imza törenine katılan Çalı Orman İşletme Şefi Selçuk Ayyıldız da kurum olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.