haber

Nilüfer’de şiirden bir gece

Tüm şairlerin şiirlerinin, yaşam hikayelerinin, el yazılarının, fotoğraflarının, ses kayıtlarının, şiirlerden doğmuş şarkıların, şiir dergilerinin bir arada olduğu bir kütüphane hayaliyle açılan Türkiye’nin ilk Şiir Kütüphanesi birinci yaşını Sesli Şiir Antolojisi etkinliğiyle Türkiye’nin önemli şairlerini Nâzım Hikmet Sahnesinde ağırlayarak kutladı. Sait Maden’den Orhan Alkaya’ya kadar Türkiye’nin önemli şairlerinin şiirlerini seslendirdiği gecede, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Nâzım Hikmet’in Yaşamaya Dair adlı şiirini okudu. Şiirin Türkçedeki belleği olması amacıyla büyütülen, güçlendirilen “Şiir Kütüphanesi”nde 6 bin 466 kitabın bulunduğunu belirten Mustafa Bozbey, “Bir insan şiir gibi yaşayabilir ama şiiri yazmak, o duyguyu yansıtmak yalnızca bu muhteşem yeteneğe sahip olan ustalara has bir özelliktir. Biz Nilüfer’de işte bu özel insanları, şairlerimizi, onların şiirlerini, yaşamlarını, el yazılarını, şiirlerinden doğan şarkıları, kısaca şiire, şaire dair her şeyi bir araya getirelim istedik. Ve bundan tam bir yıl önce bu hayalin peşine takılarak oluşturduğumuz Türkiye’de örneği olmayan kütüphaneyi, Nilüfer Şiir Kütüphanesi’ni açtık,” dedi. Şiir kütüphanesinin çalışmalarından da bahseden Başkan Bozbey,  kütüphanede 128 antoloji, 16 araştırma ve 100 tane de biyografi kitabının bulunduğunu söyleyerek, bu rakamların daha da artması için Türkiye’nin dört bir yanından katkılara açık olduklarını ifade etti.
 
Şiir Kütüphanesi'nin kuruluş yıl dönümüne Pen Türkiye Merkezi adına katılan Tülin Dursun, “Kütüphanelerin kapanmakta olduğu şu ortamda Şiir Kütüphanesi’ni bizlere armağan eden Nilüfer Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Edebiyatı tohumu insan sevgisiyse, babası mektuplardır; annesi ise öykü ve romandır. Şiir ise edebiyatın dik başlı,asi, ele avuca gelmeyen, uslanmaz ama bir o kadar da kendine özgüveni olan çocuğudur. Bizler bu gök kubbenin altında her ne kadar kapalı bir yerdeysek, sizler ne olur korkmayın; orada şiirlerinizin harflerini sözcüklere çarpıştırarak dışarı firar etmesine yardımcı olun unutmayın. Şairler en iyi devrimcilerdir,” şeklinde konuştu.

Şiir Kütüphanesi’nin açılış yıl dönümünde düzenlenen Sesli Şiir Antolojisi etkinliğine Sait Maden, İhsan Üren, Lale Müldür, Oya Uysal, Halim Yazıcı, Orhan Alkaya, Halide Yıldırım, Metin Celal, Zeynep Uzunbay, Nurduran Duman ve Harun Atak katılırken, seyirciler de Nâzım Hikmet’in Güzel Günler Göreceğiz şiirini okuyarak şairlere sürpriz yaptı.