haber

Nilüfer’de yürekler Can Dündar ve Erdem Gül için attı

Cumhuriyet Gazetesi Köşe Yazarı Deniz Kavukçuoğlu ile Avukat ve Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü Abbas Yalçın’ın katıldığı söyleşide Can Dündar ve Erdem Gül’ün soruşturması, yaşanan süreç ele alındı.

Edebi Kazılar Ocak ayı etkinliği kapsamında daha önce Can Dündar’ın katılımıyla yapılması planlanan söyleşi, ünlü gazetecinin tutukluluk halinin devam etmesi dolayısıyla Deniz Kavukçuoğlu ve Abbas Yalçın’ın katılımıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü Hacı Tonak’ın yaptığı söyleşide Kavukçuoğlu ve Yalçın, Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanma sürecini anlattı.

Can Dündar’ın gazetecilik geçmişinden bilgiler vererek konuşmasına başlayan Deniz Kavukçuoğlu, “Türkiye için gazetecilik anlamında büyük başarılara imza atmış Can Dündar bugün Abdullah Öcalan ile aynı ceza istemiyle karşı karşıya. Devlet sırlarını ortaya çıkarmak ve bir terör örgütüne yardım ve propagandasını yapmakla suçlanıyor. Öyle bir şey zaten yok ve bahse konu olan örgütün kesinleşen davası yok. AB’ye girmek için çırpınıyoruz ama ifade özgürlüğüne tahammülümüz yok. Kuruluşuyla övündüğümüz Türkiye Cumhuriyeti’nde 90 yıl sonra gelinen noktaya bakınız. Yurt dışında kimse bizi ciddiye almıyor. 180 ülke arasında düşünce özgürlüğü sıralamasında 154’ncü sıradayız. Avrupa’da bir gazeteci bu durumda olsa ortalık ayağa kalkar. Toplum olarak bazı şeylere çok duyarsız kalıyoruz” dedi.

Sorumlu Müdür ve Avukat Abbas Yalçın da ilgili haberin yayınlanmadan önce Can Dündar’ın başına gelecekleri tahmin ettiğini belirterek, “Haberin yapıldığı gün soruşturma başlatıldı. Sonra 5 ay süre geçti gelen giden olmadı. Arada bir seçim geçti. Sonra adım attılar. Bugüne kadar sürekli suçlamalar değişti. İddianameyi yeni aldık. Can’ı terör örgütünün eline tutuşturduğu evraklarla habercilik yaptığı, örgüte destek, propagandasını yapmakla suçluyorlar. Ortada kesinleşen dava yok, örgüt yok, evrak kesinlikle yok ama Can Dündar ve Erdem Gül, birçok suçlamayla tutuklu. Savcılık, ‘devletin gizli bilgileri açığa çıkabilir’ düşüncesiyle duruşmaların kapalı oturumda yapılmasını talep ediyormuş. Bahse konu örgütle Can ve Erdem’in davasını birleştirmek istiyorlar” diye konuştu.

Etkinliğin başlangıcında Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala açılış konuşmasını yaparken, Oyuncu-Yönetmen Ali Düşenkalkar da Silivri Cezaevi’nde bulunan Dündar ve Gül’ün geceye dair mesajlarını okudu. Bursa Yazın Sanat Derneği üyeleri de gecede Can Dündar’ın kitaplarından okuma gerçekleştirdi. Gecenin sonunda Meclis Üyesi Aysel Okumuş ve Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala konuklara Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına çiçek ve anmalık verdi.