Başkanı Mustafa Bozbey, Soma’da yaşanan facia sonrası Mayıs Ayı boyunca yapılacak olan tüm etkinlikleri iptal ettiklerini açıkladı. Nilüfer Belediyesi kardeş şehirlerine bir yenisini daha ekledi. Almanya Hanau Belediyesi ile imzalanan kardeşlik protokolü Nilpark Başkanlık makamında imzalandı. Protokol öncesi konuşan Başkan Bozbey, iki ülke arasındaki dostluk bağlarına dikkati çekerek, “İmzalayacağımız protokolle, kültür mirasımızı birbirimize tanıtacağız. Şehir ve imar planlama, çevre koruma, sürdürülebilir kalkınma, kalite yönetimi gibi konularda deneyimlerimizi paylaşacağız. Ayrıca amatör ve profesyonel sanatçı ve sanatçı grupları ile sporcu ve sporcu grupları değişimi de protokolümüzün kapsadığı iş birlikleri arasında bulunuyor. Birlikte eğitim alanında da çalışmalar yapacağız. Diğer yandan iş çevreleri, ticaret ve sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkileri geliştirerek, ekonomiye artı değer sağlamaya çalışacağız. Turizm sektörünün temsilcileri arasında tecrübe alışverişini desteklemek suretiyle karşılıklı turizm hareketlerinin gelişimi için de çalışma yürüteceğiz. Hanau’nun nüfusunun yüzde 20’si Türk ve bu protokol iki ülke halkını da kucaklayacak” dedi.

Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky de Nilüfer’deki uygulamalardan çok etkilendiğini ifade ederek, “Nilüfer’de sosyal ve kültürel çalışmaların ön planda olduğunu gördük. Burada da sosyal demokrat belediyecilik var. Bu başkanın tekrar seçilmesinde de çok önem arz ediyor. Dernekler Yerleşkesi ve BİZİMEV projelerinden çok etkilendik. Dernekler Yerleşkesi ve oradaki dilek ağacını Hanau’da hemen uygulamaya koyacağım. Tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” diye konuştu.

İmza töreninde hazır bulunan Nilüfer-Hanau Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Kuşçu da 12 yıllık hayalinin gerçekleştiğini belirterek, iki kurum arasında çok güzel bağlar kurulacağına inandığını belirtti.

Nilüfer’de Mayıs etkinlikleri iptal

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey protokol töreni sırasında Soma’daki faciaya ilişkin de bir değerlendirme yaptı. Soma’da yaşanan olayın herkesi derinden yaraladığını kaydeden Bozbey, “Ülkemiz büyük acı içerisinde. Ülkemizin başı sağ olsun. 238 işçimizin hayatını kaybettiğini öğrendik. Umarım bu sayı daha fazla artmaz. Bu sebeple Nilüfer Belediyesi olarak Mayıs Ayı boyunca tüm etkinliklerimizi iptal ediyoruz” diye kaydetti.

Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky de yaşanan faciadan dolayı tüm ülkeye baş sağlığı dileyerek, “Yaşanan olay bizleri de derinden etkiledi. Bazen mucizeler vardır. Almanya’da 1963 yılında böyle bir olay yaşanmıştı ve o zaman günler sonra insanlar sağ olarak kurtarılmıştı. Ümidi kaybetmeden çalışmak gerek. Arama kurtarma ekiplerine de kolaylıklar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından iki başkan kardeşlik protokolüne imza koyarak, ebedi bir dostluğa ilk adımı attı. Törende Alman heyet ve belediye başkan yardımcıları da hazır bulundu.