haber

Nilüfer’e Bulgaristan’dan yeni kardeş geliyor


Nilüfer Belediyesi Ekim ayı olağan Meclis toplantısı Konak Kültürevi’nde yapıldı. Mecliste birçok madde karara bağlanırken, Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Dimitar Hadjiev ve DSP eski Bursa Milletvekili ve Bulgaristan eski Bursa Fahri Konsolosu Hayati Korkmaz da toplantıyı izleyenler arasındaydı. 

Doğup büyüdüğü şehir olan Gotse Delçev ile Nilüfer arasında bağlar kurulmasını arzu ettiğini kaydeden Dimitar Hadjiev, iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekti. İki ülke arasındaki halkın yıllarca içi içe yaşadığını kaydeden Hadjiev, “Kültürümüz, yaşam biçimimiz birbirine çok benziyor. Aynı coğrafya insanıyız. Ekonomik, kültürel ve sportif alanlarda iş birliği yaparak bu coğrafyada sıkıntıları daha rahat çözebiliriz. Yapacağımız iş birlikleri kuracağımız iyi ilişkilerle daha ileri seviyelere ulaşacaktır. Doğup büyüdüğüm kent olan Gotse Delçev ile Nilüfer’in kardeş olması bizleri çok mutlu eder. Bu bölgede çok sayıda Türk var ve iki ülke halkı dostça yıllardır birlikte yaşam sürüyor. Bu kardeşlik bağı ilişkilerimizi daha da güçlendirecek” dedi. 

Başkan Mustafa Bozbey de teklifin son derece anlamlı olduğuna değinerek, komşu Bulgaristan ile ilişkilerin güçlenmesinin ülkelerarası bağlara da olumlu yansıyacağını ifade etti. Bozbey, kurulacak ilişkilerin kardeşlik ile güçleneceğini ve bunun da Nilüfer’i son derece mutlu edeceğini belirtti. 

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucu Bulgaristan’ın Gotse Delçev Belediyesi ile Nilüfer Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkileri kurulması adımının atılmasına karar verildi.    
Nilüfer Belediyesi’nin yurt içi ve yurt dışından 17 kardeş şehri bulunuyor.