haber

Nilüfer’in 2015 bütçesi 302 milyon TL

302 milyon TL olarak öngörülen bütçede en büyük pay 70 milyon 805 bin TL ile Fen İşleri Müdürlüğü’ne ayrıldı. Nilüfer Belediye Meclisi,  ikinci kez 2015 yılı bütçesi ve 2015-2019 Stratejik Plan görüşmeleri toplandı. Konak Kültürevi’nde Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Nilüfer Belediyesi’nin 302 milyon TL’lik bütçesi Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy birliğiyle kabul edildi.


2015 yılı bütçesinde en yüksek payı 70 milyon 805 bin TL ile Fen İşleri Müdürlüğü alırken, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü 67 milyon 319 bin TL, Temizlik İşleri Müdürlüğü 33 milyon 167 bin TL, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bütçesi ise 10 milyon 413 bin TL olarak belirlendi.

 

Stratejik Plan

Nilüfer Belediye Meclisi’nde 2015-2019 Yılları Stratejik Planı da ele alındı. Stratejik Plana ilişkin konuşan Başkan Bozbey, bu planın Nilüferliler tarafından sahiplenilmesini istedi.


Dünyada yaygınlaşan 'birlikte yönetim anlayışı' ile yerel yönetimlerin yeni stratejiler oluşturmasının zorunlu hale geldiğinin altını çizen Başkan Bozbey, “Katılımcı Bütçe” uygulaması ve “Mahalle Komiteleri” ile hayata geçiren bir belediye olarak, 2015-2019 Stratejik Planını da tüm paydaşlarımızla birlikte oluşturmak için, 2013 Kasım ayından itibaren titiz bir süreç geçirdik. Demokrasi kenti Nilüfer’de, halkımızın karar süreçlerine katılımına verdiğimiz önem çerçevesinde, Stratejik Plan çalışmalarımızı sürdürürken, düzenlediğimiz çalıştaylar ve gerçekleştirdiğimiz dış paydaş anketi ile ‘katılımcılık’ anlayışımızı üst seviyede uyguladığımıza inanıyorum,” dedi.

 

2015-2019 Stratejik Planını, Kurumsal Gelişim, Kentsel Gelişim, Toplumsal Gelişim, Çevresel ve Kırsal Gelişim olarak ‘4 Stratejik Amaç’ başlığı altında düzenlediklerini ifade eden Bozbey, “Bu çerçevede, hizmetlerimizin işlevlerini belirlerken, demokrasi, özgürlük, katılımcılık, sosyal belediyecilik, eşitlik ve vicdan olarak belirlediğimiz 6 adet stratejik odak noktasından hareket ettik. Stratejik Planımızda 31 adet stratejik hedef belirleyerek, bunların gerçekleşmesine yönelik uygulama stratejilerimizi de ortaya koyduk. Nilüfer Belediyesi’nin 2015-2019 Stratejik Planı’nın oluşmasında ve kentimizi adım adım önemli başarılara taşıyacak faaliyetleri yaşama geçirme noktasında katkı sağlayan çalışma arkadaşlarıma, Mahalle Komitelerimize, muhtarlarımıza, sivil toplum kuruluşları, akademik odalar ve derneklere yürekten teşekkür ederim. Nilüfer, önümüzdeki süreçte gülümseyen, demokrasinin ve özgürlüğün filizlendiği, sosyal belediyecilik uygulamalarıyla öncü, yatırımlarıyla örnek, kimseyi ötekileştirmeyen eşit hizmet anlayışıyla adından söz ettiren, vicdanı ön planda tutan ve herkesin yaşamak istediği çağdaş bir kent olmaya devam edecektir,” şeklinde konuştu.

 

Başkan Bozbey’in ardından söz alan AKP grup sözcüsü İsmail Hakkı Kavurmacı da Stratejik Planla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Planı formata uygun bulduklarını belirten Kavurmacı planın içeriği konusunda eleştirilerde bulundu. Türkiye’ye mal olmuş Anadolu Arastası Projesi’nin de bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyen Kavurmacı, “AKP olarak yapılan hizmetlerin destekçisiyiz. Yeter ki yapın. Yapılan her güzel şeyi kutlarız ama eksiklikleri de belirtiriz,” diye konuştu.

 

Bisiklet yollarının Nilüferliler tarafından kullanılmadığını belirten Kavurmacı’ya CHP Grubu ve toplantıyı izlemek için katılan vatandaşlar tepki gösterdi.


Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına söz alan Grup Sözcüsü Turgay Erdem de AKP Grubunun yapmış olduğu eleştirilere cevap verdi. Turgay Erdem Nilüfer’de yapılan memnuniyet anketlerine dikkat çekerek yapılan çalışmaların yerinde ve doğru olduğunu ifade etti.

 

Stratejik Plan ve Performans Programının da oy birliği ile kabul edildiği toplantının sonunda Nilüfer Belediye Meclisi üyelerine tablet bilgisayar dağıtıldı.