haber

Nilüfer’in çevreci kimliğine ODTÜ’den övgü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Osman Balaban ve Doç. Dr. Bahar Gedikli Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret ederek yapacakları bilimsel çalışma için bilgi aldılar.

 

Belediyelerin çevre alanındaki çalışma, eylem ve projelerini inceleyerek, bu projelerin içeriğinden çok, nasıl bir ortam ve ne tür süreçler sonucunda üretildiklerini araştıran öğretim üyeleri Doç. Dr. Osman Balaban ve Doç. Dr. Bahar Gedikli, bu amaçla belirledikleri pilot belediyelere ziyaretler gerçekleştiriyorlar. ÖDTÜ’lü hocalar yaptıkları literatür ve iletişim taramaları sonucunda Nilüfer Belediyesi’nin ön plana çıktığını tespit ettiklerini ve bunun üzerine Nilüfer Belediyesi’ne ziyaret kararı aldıklarını belirttiler.

 

Projeler dikkat çekti

Nilüfer’de inceleme altına aldıkları çalışmaların 2005 yılına kadar dayandığını belirten Balaban ve Gedikli,  “O dönemlerde hiçbir belediye iklim değişikliğinden söz etmezken Nilüfer’de buna dayalı Güneş Hasatı, Yüzde Yüz Döngü Evi, Araç Paylaşımı, İklim Dostu Kentler Kampanyası üyeliği gibi projeler üretiliyor olması dikkatimizi çekti,” dediler.

 

ODTÜ öğretim üyelerine Nilüfer Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Tahir Yılmazeli, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Yasemin Dere, Sağlık İşleri Müdürü Aylin Dalgın, Yerel Yönetim Başkan Danışmanı Ziya Güney, Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Evrim Ekiz Gözler ile Kentsel Tasarım ve Dönüşüm Büro Sorumlusu Çağrı Demirel Arabacı tarafından hem geçmiş döneme ilişkin hem de Nilüfer Belediyesi bünyesinde son dönemde yapılan çevre çalışmaları, Yenilenebilir Enerji ve Eko-kent planına ilişkin bilgiler verildi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile de görüşen öğretim üyeleri Nilüfer’de gerçek anlamda bir çevre bilincinin var olduğunu ve bunun bir yerel yönetim açısından çok önemli bir değer olduğunu vurguladılar.