haber

Nilüfer’in izleri Ukrayna’da hayat bulacak

Nilüfer Belediyesi aldığı meclis kararıyla kardeş kenti Nikolayev’e yapacağı park için kolları sıvadı. Yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerinde Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak olan park, Ukrayna’da Bursa’nın izlerini taşıyacak. Yürüyüş yoluyla çevrili olacak park içerisinde, Bursa’yı simgeleyecek olan bir heykel, süs havuzları, otopark, banklar ve piknik masaları, spor aletleri ve oyun grupları yer alacak. Parkta ayrıca iki katlı ve 120 metrekare genişliğe sahip bir Bursa evi yer alacak. Giriş katı kafeterya olarak kullanılacak olan yapının ikinci katının bir bölümü müze, bir bölümü de Bursa’ya özgü ürünlerin satılacağı ve tanıtılacağı bir mağaza olarak hizmet verecek. Projenin 2 aya kadar ihale edilerek, gelecek yılın Haziran ayında tamamlanması planlanıyor. 
Nilüfer Belediyesi’nin bu projesine karşılık Nikolayev de Bursa’da bir park yapacak. İhsaniye Mahallesi’nde yaklaşık 2 dönüm alan üzerinde park yapmayı planlayan kardeş belediye, buraya Ukrayna’yı simgeleyecek olan figürler de yerleştirecek. 

Nilüfer Belediyesi’ni ziyaret eden Nikolayev Belediyesi Başkan Yardımcısı Vladimir Guller, Mimar Anatoli Zubik, Meclis Üyesi Vadislav Yentim, Başkan Bozbey ile bir araya gelerek karşılıklı projeler üzerine fikir alış verişinde bulundu. Projelerin hayata geçtiğinde bağlarının daha da güçleneceğini kaydeden Başkan Bozbey, Nilüfer ve Bursa’nın Ukrayna’da en iyi şekilde temsil edileceğini ifade etti.