haber

Nilüfer Kurban Bayramına hazır


Nilüfer Belediyesi, Kurban Bayramı için tüm hazırlıklarını tamamladı. Nilüfer Kaymakamlığı başkanlığında kurulan Nilüfer Kurban Hizmetleri Komisyonu kararınca, vatandaşların kurbanlarını sağlık koşullarına, çevre temizliğine ve dini hükümlere uygun bir şekilde kestirmelerine yardımcı olmak amacıyla, Nilüfer Belediyesi’nin kurban satış ve kesim yerleri belirlendi. 
Buna göre; Nilüfer’de büyükbaş ve küçükbaş kurban satışı ve kesimi Alaaddinbey Hayvan Pazarında yapılacak. Kurban satış yeri olarak gösterilen ve izin verilen yerlerin dışında herhangi bir noktada satış yapılmasına izin verilmeyecek. Bunun dışında İhsaniye Siteler Pazaryeri, Ataevler Pazaryeri ve Konak Pazaryerinde kurulacak olan kesim noktalarında da büyükbaş ve küçükbaş kurbanlar için kasaplı olarak kesim hizmeti verilecek. Sokak aralarında denetimsiz ve kontrolsüz kurban satışına ve kesimine izin verilmeyecek. 
İsteyen vatandaşların kendi imkanları ile kesim yapmalarına olanak sağlamak amacıyla Karaman, Kültür, Cumhuriyet (Gazi), Esentepe, Çamlıca, Altınşehir, 100. Yıl, Üçevler, Işıktepe, Fethiye pazaryerleriyle Hasanağa TOKİ, Hasanağa kurban kesim yeri, Görükle şantiyesi, Göçmen Konutları Pazaryeri, Kayapa otoparkı ve Gölyazı Balık Mezatında da gerekli kurban kesim düzenekleri ve askılıkları hazırlanacak. Nilüfer’de ayrıca hem satış hem de kesim hizmeti verecek olan yetiştiricilik yapan işletmeler de komisyonca kayıt altına alınarak ve hijyenik koşullarda hizmet vererek ilçede yapılacak uygulamalara destek olacak.
Alaaddinbey Hayvan Pazarında bayramın 1. ve 2. günleri, diğer kesim noktalarında bayramın 1. günü kesim hizmeti verilecek. Vatandaşlar kurban kesim hizmetleriyle ilgili olarak, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün 444 16 03 ve Alaaddinbey Hayvan Pazarının 413 32 61 numaralı telefonlarına başvuru yapabilecek. Alaaddinbey Hayvan Pazarındaki kesim işlemlerinde yığılmaları önlemek amacıyla vatandaşların kesim sırası almaları gerekiyor. 
Tüm kesim yerlerinde kurban kesim bedeli olarak büyükbaş hayvanlar için 200 TL, küçükbaş hayvanlar için 30 TL ücret alınacak. Kurbanını kendi kesenlerden de büyükbaş kurban için 10 TL, küçükbaş kurban için 5 TL tesisten yararlanma ücreti alınacak.
Vatandaşlar kendi konut hududu veya bu amaç için hazırlanmış özel yerlerinde kendi kurbanlarını kesebilecek. Belirlenen kesim yerleri dışında ve açık alanlarda kesim yapanlar Zabıta Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Müdürlüğü ekiplerinin denetimiyle engellenecek ve gerekli cezai işlemler uygulanacak. Belirlenen ve hazırlanan yerlerin dışında yapılacak kesimlere 813 TL ile 2 bin 38  TL arasında ceza uygulanacak. 
Kurban bayramı süresince Zabıta Müdürlüğü ekipleri görev başında bulunacağından vatandaşlar 246 73 65 – 444 16 03 numaralı telefonları arayarak şikayetlerini bildirebilecek.