haber

Nilüfer Tiyatro Fetivali’nde sergilenen Hamlet büyüledi

5. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde bu defa bir bale sahnelendi. Ankara Devlet Opera ve Balesi, Shakespeare’in ünlü oyunu Hamlet’i, Bursalılar için sahneledi. Shakespeare’in yazdığı Hamlet’ten ilham alınarak hazırlanan, Gürcistan’ın önemli bestecisi Revas Gabichvadze’nin bestelediği Hamlet Balesi, Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde sergilendi.

 

Baleye büyük ilgi gösteren sanatseverler salonu tıklım tıklım doldurdu. Medeia Magalashwili'nin librettosunu hazırladığı 2 perdelik balenin reji ve koreografisini Nugzar Magalashwili ile yine Medeia Magalashwili gerçekleştirdi. Kalabalık bir kadronun sahnelediği bale büyük alkış aldı. Güçlü bir dansçılık ve koreografik düzenleme ile Hamlet, bale olarak da izleyiciyi etkiledi.

 

“Bale ile Tiyatro Festivali’ne katılmak çok farklı”

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi,  Başkoreografı Yener Turan, Hamlet’i Bursa’da sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Turan, “Ankara’da programlarımız vardı ve bir kısmını buraya gelmek adına iptal ettik. Burada olmaktan çok mutluyuz. Bursa’ya zaman zaman geliyoruz ve böylesine kapsamlı bir organizasyonda olmaktan Ankara Devlet Balesi olarak çok mutlu olduk. Bu yıl 5’incisi düzenlenen festivalin nerelere geldiğini çok iyi görüyorum. Geçen sürede çok büyük mesafe kat etmiş. Bilgi aldım ve uzun süreçli festival olduğunu gördüm. Çok güzel oyunlar var, keşke birkaç oyun izleyebilseydik. Emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Bursa izleyicisiyle bu eseri paylaştığım  için de çok heyecanlı ve mutluyum” dedi.


Eserde Hamlet’i oynayan Başdansçı Burak Kayıhan Bursa seyircisiyle buluşmanın ayrı bir heyecan verdiğini söyledi. Kayıhan, “Bursa’ya her geldiğimde çok mutlu oluyorum. Bursa seyircisi baleye ilgi duyuyor. Bugün de ilgi büyük. Böylesine büyük bir eseri konuşmadan anlatmak çok büyük bir iş. Ankara’da çok beğenildi ve kapalı gişe oynuyoruz. Bale ile böyle bir festivale katılmak çok farklı. ‘Seyirci kalma’ teması çok önemli. Sanata insanlar umarım her zaman sahip çıkar” dedi.