haber

Nilüfer, tiyatro maratonuna hazır

“Vur Yağmala Yeniden” oyunuyla yaz boyunca Bursalı tiyatroseverleri doğanın kucağında tiyatro ile buluşturan Nilüfer Kent Tiyatrosu, şimdi de seyirciye 15 kısa oyunun arka arkaya sahneleneceği 8 saatlik bir tiyatro “Maraton”u yaşatacak.

 

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun yeni sezonda Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban’la açık havada, yıldızların altında hayata geçirdiği “Vur Yağmala Yeniden” kısa oyunlar projesi, 9 Ekim 2021 Cumartesi günü yapılacak ve 8 saat sürecek olan bir tiyatro maratonuyla devam ediyor.

5 episod halinde sahneye hazırlanan projede bugüne kadar 15 günlük periyodlar halinde toplam 15 kısa oyun sahnelendi. Her episodun farklı bir yönetmen tarafından yönetildiği “Vur Yağmala Yeniden” projesinde; Mert Öner, Melisa İclal Yamanarda, Ebru Nihan Celkan, Gülhan Kadim, Doğu Yaşar Akal projenin yönetmenleri olurken;  projenin konuk oyuncuları da Beste Bereket, Zeynep Dinsel, Şirin Kılavuz ve Berfu Öngören oldu.

Projenin bu aşamasında ise, 5 episodda yer alan tüm kısa oyunlar arka arkaya oynanacak. 9 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’de başlayarak, kahve molaları ve yemek arasıyla birlikte yaklaşık 8 saat sürecek olan “Maraton”, Nilüfer Kent Tiyatrosu oyuncularının yanısıra, Bursalı tiyatroseverlere de eşsiz bir deneyim yaşatacak.

5 yönetmen, 16 oyuncu, 15 kısa oyunla, muhteşem bir tiyatro deneyimi olan “Maraton”a katılmak isteyenler, biletlere bilet.nilufer.bel.tr adresinden ulaşabilirler.

İngiliz oyun yazarı Mark Ravenhill tarafından yazılan “Vur Yağmala Yeniden”; savaş, barış, otorite, özgürlük, demokrasi, suç, ceza, hastalık kavramlarını kullanarak bugünün kaosunu ve tekrar eden şiddeti anlatan kara komedi kısa oyunlardan oluşan bir büyük epik oyun. “Toplum diye bir şey yoktur” söylemine de atıfta bulunan kısa oyunlar, insanların izole hayatlar yaşasa da gelişen teknoloji ve haberleşme araçlarıyla aslında birbirlerine bağlı olduklarını ve birbirlerine karşı sorumlu oldukları mesajını veriyor.

Nilüfer Belediyesi, Balat Atatürk Ormanı’nda oluşturulan “Ormandaki Kulübe”de sahnelenen oyuna, kendi imkanlarıyla gelemeyen seyirciler için ulaşım olanağı da sağlıyor. Bu amaçla 9 Ekim Cumartesi günü saat 16.00’da BursaRay Emek Metro İstasyonu’ndan servis kaldırılacak ve oyun sonrası izleyiciler Küçük Sanayi ve Kent Meydanı dolmuş duraklarına bırakılacak.

Pandemi kuralları gereği mesafeli oturma düzeninin uygulandığı açıkhava sahnesine girişte, İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden; aşı kartı, geçirilmiş hastalık ve son 48 saat negatif PCR testi kontrolleri yapılıyor. Bu nedenle tüm izleyicilerin telefonlarına HES uygulamasını indirmesi gerekiyor. İkinci doz aşısının üzerinden 15 gün geçmemiş olan izleyicilerin etkinlik alanına girebilmesi için negatif sonuçlu PCR testlerini ibraz etmeleri gerekiyor.