haber

Nilüferli belde kadınlarına kalp sağlığı anlatıldı

Nilüfer Belediyesi sosyal çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Konak Kültürevi’nde düzenlenen seminerde,  Çekirge Kalp Aritmi Hastanesi’nden Uzman Dr. Güllü Özdemir, kalp damar hastalıkları ve riskleri hakkında, Kayapa, Hasanağa ve Görükle beldelerinden gelen kadınları bilgilendirdi. 

Kalp hastalıklarının günümüzde son derece yaygınlaştığını ve buna bağlı ölümlerde büyük ölçüde artış yaşandığını kaydeden Dr. Özdemir, “Ülkemizde kalp hastalıkları oluştuktan sonra tedavi için harekete geçiliyor. Erken önlem her zaman kalp krizinde riski azaltır. Gelişmiş ülkelerde erken önlem konusunda duyarlılık oldukça fazla. Bu tür seminer ve toplantılar halkın bilinçlendirilmesi açısından çok önemli” dedi. 

Kalp hastalıklarında bazı değiştirilemeyen özellikler olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Genetik özellik, yaş, cinsiyet değiştirilemez ama şeker, tansiyon obezite ve beslenme alışkanlıklarında fark yaratmak gerekiyor. Değiştirilen özellikler kontrol altına alınırsa kalp hastalıklarında risk azalır. Ülkemizde yılda 2.8 milyon kişi kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Gelecek 10 yılda bu oranın iki katına çıkacağı söyleniyor. Ülkemizde obazite hızla artıyor ve şuan ölümlerin yüzde 48’i kalp hastalıklarından kaynaklanıyor. Erken tanı kalp hastalıklarını önleme de çok önemli” şeklinde konuştu.