haber

Nilüferli öğrenciler 11 milyar litre suyu kurtardı

Düzenlenen ödül töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini hatırlatarak, “Nilüferli öğrenciler bu yıl topladıkları yağlarla 11 milyar 310 milyon litre suyu kurtardılar” dedi.

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hem farkındalık yaratmak, hem de çevre kirleticilerine dikkat çekmek için bir dizi etkinlik düzenleyen Nilüfer Belediyesi bu çerçevede, 2012 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiği okullar arası bitkisel atık yağ toplama yarışmasının ödül törenini de tamamladı.

 

Nilüfer Belediyesi Halk Evi Basın Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi’nin yanı sıra Kolza Biodizel Yakıt ve Petrol Ürünleri San Tic. A.Ş. Marmara Bölge Sorumlusu Haydar Eroğlu, ödül kazanan okulların idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Konuşmasında, Dünya Çevre Günü’nde, şu anda bile kirlenmenin sürdüğünü belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bu kirlenmeyi aza indirmek, kirlenmenin önünde durmak ya da kirlenmeye karşı direnmek insanoğlunun çok önemli bir görevidir. Bunu yiyecekten tutun da, kullandığımız araç ve eşyalara kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayacak şekilde, tüketim alışkanlıklarımızın değişmesiyle yapmak mümkündür” dedi. Nilüfer Belediyesi olarak özellikle çevre konularında son derece duyarlı olduklarını belirten, geçen yıl imzalanan Başkanlar Sözleşmesi’yle Nilüfer’de karbon salınım oranının 2020 yılına kadar yüzde 20 oranında azaltmayı taahhüt ettiklerini vurgulayan Bozbey, şu anda karbon ayak izinin belirlenmesi çalışmalarının hızla devam ettiğini anlattı.

 

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kolza Biodizel’le yapılan protokolle bitkisel atık yağ toplama projesi çerçevesinde okullarda 2012’de 2500, 2013’de 5200, 2014’te yaklaşık 9968 litre yağ toplandığını, çevre konularındaki eğitimlerin de bir sonucu olarak toplanan atık yağ miktarının her yıl arttığını belirten Bozbey, “Dünya adına Milli eğitim müdürlüğümüze, okul müdürlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyor ve onları kutluyorum” dedi.

 

2008 yılında çıkan bitkisel atık yağların toplanmasıyla ilgili yasadan çok önce bu çalışmalara başladıklarını anımsatan Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey “1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor. Sadece bununla kalmıyor, lavabolara atılan yağlar, kanalizasyonları tıkıyor, nehirlere, denizlere ulaşarak toplu balık ölümlerine dahi sebep oluyor. Gerçekten 1 litre dahi toplayabilme başarısını gösteren herkesi kutluyorum. Bu yıl okullarımız geçen yılın da üzerine çıkarak 11.310 litre atık yağ toplayarak 11 milyar litre civarında suyun kirlenmesini önlemiştir. Atık yağların ekonomiye kazandırılması demek de çevre kirleticilerine karşı bir dirençtir” diye konuştu.

 

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem Tüfekçi de, çevre konusunda insanlarda giderek bir duyarlılık ve bilinç oluşmaya başladığının altını çizerek, insanların doğadan borç aldıkları güzellikleri sonraki kuşaklara firesiz, zedelenmeden bırakma yükümlülüğü olduğunu vurguladı. “Biz büyüdük ve kirlendi dünya” şarkısına atıfta bulunan Tüfekçi, “Buradaki büyüme sadece biyolojik büyüme değil. Ekonomik, endüstriyel büyümeyle beraber, korkunç bir bedel olarak elimizden çıkan muhteşem bir çevre güzelliği ve zenginliğidir. Nilüfer Belediyemizin bu yıl 15 Eylül’de başlattığı bu kampanya ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü, bu anlamlı gün taçlanmıştır. Öğrencilerimizin, kampanya çerçevesinde hassasiyetle topladığı atık yağlarla doğamızı insafsızlıktan büyük ölçüde korumuş olduk” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından 1420 litreyle Devlet Okulları’nda birinci olan Çalı İlkokulu Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu ile, 1500 litre ile Özel Okullarda birinci olan Özel Bursa Kültür İlkokulu Anadolu ve Fen Lisesi’ne projektör; 1405 litre ile Devlet Okulları kategorisinde ikinci olan Koç İlkokulu ve Ortaokulu ile 1015 litreyle Özel Okullar kategorisinde ikinci olan Özel Bursa Sınav İlkokulu Ortaokulu Anadolu Lisesi Fen Lisesi’ne masa tenisi; 450 litreyle Devlet Okullarında üçüncü olan Otomotiv End. İhr. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 855 litre atık yağ toplayarak Özel Okullarda üçüncü olan Özel Final İlkokulu Ortaokulu Fen Lisesi Anadolu Lisesi’ne yazıcı ödül olarak verildi. Törende her okuldan en çok atık yağ getiren 3’er öğrenciye de satranç takımı hediye edildi.

 

Nilüfer’de okulların yanı sıra 637 site ve apartmanda, ayrıca 64 mahalle muhtarlığında bitkisel atık yağ bidonu bulunuyor.