haber

Öğrenciler eğlenerek okuma alışkanlığı kazanıyor

Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleri ilgi çeken çalışmalarla devam ediyor. Hem usta yazarın daha iyi tanınması hem de çocukların kitap okuma alışkanlığının artırılması amacıyla düzenlenen Yaratıcı Okuma Atölyesi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşti. Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı atölye Çiğdem Odabaşı eğitmenliğinde yapıldı.


Çocuklara okuma alışkanlığı aşılama, hayal kurma, merak etme, sorgulama, problem çözme ve farklı bakış açıları edinme gibi becerileri kazandırma hedefiyle düzenlenen Yaratıcı Okuma Atölyesi’ne katılan öğrenciler keyifli anlar yaşadı.

 

Nâzım Hikmet Kültürevi'nde gerçekleştirilen atölyede Yaşar Kemal’in İnce Memed, Çocuklar İnsandır, Neredesin Arkadaşım ve Allah'ın Askerleri kitaplarından yararlanarak çalışma yapıldı. Atölye çalışmasında Yaşar Kemal’in, 1970’lerde sokak çocuklarıyla yaptığı röportajların bir araya getirildiği ‘Neredesin Arkadaşım’ adlı kitapta geçen röportajlar odak olarak alındı. Kundura boyacılarının, yankesicilerin, hırsızların, katillerin, kaçakçıların, surların dibinde çamur içinde yaşayanların, kendi gölgesinden bile korkanların ve müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı hazin ve sarsıcı çocukların hayatlarını konu alan kitap, atölyeye katılan Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu öğrencilerinin ilgisini çekti.

 

Okumaya farklı bakış açıları kazandırmayı hedefleyen Çiğdem Odabaşı yönetimindeki yaratıcı okuma atölyeleri farklı teknikler ve oyunlar ile atölye çalışmalarını çocukların daha çok sevmesini sağlıyor. Yaratıcı Okuma Atölyesi, 3 hafta boyunca Cuma günleri farklı okullardan katılımcılarla devam edecek.