haber

Öğrenciler geri dönüşümün önemine dikkat çekti

Nilüfer Belediyesi katkılarıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında 29 okulda 1721 öğrenci ve 110 öğretmenin katılımıyla ve  “Dönüşüm Muhteşem Olacak” sloganıyla düzenlenen  “Sürdürülebilir Temiz Çevre” etkinliği Fethiye İlk ve Ortaokulu’nda devam etti.

Öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra velilerin de katıldığı Dünya Çevre Günü etkinliğinde Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu da yer aldı.

 

Öğrencilerin çevrenin korunması ve geri dönüşüm adına önemli mesajlar verdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Nilüfer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Geri Kazanım Bürosu’nun desteğiyle yapılan etkinlikte 100 öğrenci görev aldı. Öğrencilerin geri dönüşümle hazırladıkları müzik aletlerini çaldıkları Tasarruf Orkestrası etkinliğe katılanlara keyifli anlar yaşattı.

 

Geri dönüşümle sanatı birleştiren orkestra seslendirdiği eserlerle de geri dönüşümün önemine dikkat çekti. Büyük alkış alan etkinliklerden biri de Geri Dönüşüm Defilesi oldu.

Etkinlikte öğrenciler geri dönüşüm ve çevrenin korunmasının önemine dikkat çekerken, çevrenin korunduğu kent Nilüfer’de yaşamaktan duydukları memnuniyeti bir kez daha vurguladılar.

 

Duyarlılık çağrısı

Öğrencileri sergiledikleri başarılı çalışmalar nedeniyle kutlayan Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün sadece 1 günle sınırlı kalmamasını diliyorum. Maalesef geri dönüşüm konusunda 139 ülke arasında 109. sıradayız. Bu da doğaya ve çevreye ne kadar saygılı olduğumuzun bir göstergesi. Artık çocuklarımız aile büyüklerini sürekli ikaz edecekler. Mutlaka evlerde ayrıştırma yapmaları gerektiğini büyüklerine anlatmaları gerek. Özellikle atık yağlar konusunda halkımız çok duyarsız, çevreye verdiği zararları bilmeden yağları giderlere dökebiliyorlar. Oysa denizlere ve çevreye inanılmaz zarar veriyoruz ve milyonlarca deniz canlısının ölmesine sebep oluyoruz. Tüm vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

 

Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Adil Kayaoğlu etkinlik sonunda geri dönüşüm konusunda verdiği desteklerden dolayı Fethiye İlkokulu Müdürü Selim Karaköse’ye plaket vererek teşekkür etti.