haber

Öğrenciler Yaşar Kemal’in kitabına kapak tasarladı

Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi adlı kitabının kapağını tasarlayan öğrencilerden Yiğitler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Muğurtay birinci oldu. Anadolu’nun çiçekli bahçelerini tüm dünyaya edebi eserleriyle tanıtan Yaşar Kemal, Nilüfer Belediyesi’nin 2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleriyle anılıyor. 2016 yılı boyunca devam edecek etkinlikler kapsamında Nilüfer Belediyesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması düzenlendi. Bursa genelinde 38 okuldan 447’si dijital olmak üzere toplam 640 öğrencinin başvuruda bulunduğu yarışmada gençler, Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi adlı kitabın kapağını tasarladı. Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nda jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Yiğitler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Muğurtay’ın çalışması birinciliğe değer görüldü. Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden Ender Zorlu ikinci olurken, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Muhammed Ali Soysal da üçüncü olmaya hak kazandı. Birincilik ödülünü almaya hak kazanan Kübra Muğurtay’ın çalışması ‘Ağrı Dağı Efsanesi’ kitabının Yapı Kredi Yayınları’nın Nilüfer Belediyesi için yapacağı özel baskıda kullanılacak. Jüri ayrıca dereceye giren eserlerle birlikte 57 eseri de sergilenmesi için belirledi.

“Amaç ustayı genç kuşaklara tanıtmak”

Gençlerin görsel algılarını geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni Nilüfer Belediyesi Halk Evi Sanat Galerisi’nde yapıldı. Törene Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu katıldı. Konuşmasına Yaşar Kemal’in  “Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin” şeklindeki sözleriyle başlayan Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, ‘Bu Büyük Usta’yı genç kuşaklara tanıtmak ve anlatmak amacındayız. İşte, bu yarışma da bu amacı gerçekleştirdiğimiz önemli duraklardan biri” dedi.

Yarışmaya ilgi her geçen yıl artıyor

Yılın Yazarı etkinliklerine katılımın her geçen yıl arttığını kaydeden Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, “Öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte büyük heyecan duyuyoruz. Çünkü, biliyoruz ki onlara yaptığımız yatırım geleceğimize yatırımdır. Bu nedenle Nilüfer Belediyesi olarak hep öğrencilerimizin yanında olduk, desteğimizi imkanlarımız ölçüsünde hiç eksik etmedik. Yılın Yazarı etkinliklerimiz, 2013’te Sabahattin Ali ile başladı. 2015’te de “Yılın Yazarı Aziz Nesin” dedik. Liseli gençlerimizi de bu temaya ortak ettiğimiz kitap kapağı tasarım yarışmasının gördüğü ilgi bizleri çok mutlu etti. Bu yıl ki yarışmamıza geçen yıla oranla katılım arttı ve 38 okuldan başvuru yapıldı.  Toplam eser sayısı ise 447’si dijital olmak üzere 640 olarak gerçekleşti. Bizlere göre hepsi birinci olan eserler arasından 61 tanesi sergilenmek üzere belirlendi. Bugün burada hem dereceye girenleri ödüllendireceğiz hem de yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı sergiyi izlenime açacağız. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da, birinci gelen kitap kapağıyla Yaşar Kemal’in “Ağrı Dağı Efsanesi” eseri basılarak, belediyemiz tarafından öğretmenlerimize hediye edilecek. Ben, Başkanımız Mustafa Bozbey adına ödül kazanan tüm gençlerimizi yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala da ‘Kahramanlar ararız bizi o bütün kötülüklerden kurtaracak’ diyerek Kahramanların o güzel atlara binip gittikleri gibi o güzel atlara binip geleceklerine inanırız. ‘İnce Memed gibi kahramandır insan’ deriz, ‘Umut var hala insandan yana’ deriz ama ne yalan söyleyeyim, sevgili Yaşar Kemal gibi yazarların eksikliğini bu günlerde çok duyumsuyoruz. Sanki o kocaman gövdesinin arkasına sığınacağımız masal kahramanıdır, o davudi sesiyle efsanelerdeki kötülüklere karşı prens, koca bir dev adamdır. Onun bu ülkenin yazarı olması demek, ezilenin dünyada hak ettiği yere gelmesi, güneşli günler için umut var demektir. Umarım gelecek güzel günler sizin sayenizde olacak gençler” sözleriyle tüm katılımcılara teşekkür etti. Konuşmaların ardından ödül kazanan öğrencilere ödüllerini Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ve Juri üyesi Özden Altan verdi.

Öğrencilerin eserleri sergileniyor

Dereceye giren öğrencilere sertifikalarının verildiği törenin ardından, Nilüfer Belediyesi Sanat Galerisi’nde 02-10 Haziran tarihlerinde açık kalacak Bursa Liselerarası Tasarım Yarışması Sergisi izlenime açıldı.  Sergide ‘Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nda dereceye giren eserler ile birlikte jürinin belirlediği 57 çalışma beğeniye sunuluyor.