haber

Özgünaydın, Yaşar Kemal’i fotoğraflarla anlattı

2016 Yılın Yazarı Yaşar Kemal etkinlikleri kapsamında liseli öğrencilerle bu kez Lütfi Özgünaydın buluştu. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen ‘Anılarda Yaşar Kemal’ başlıklı söyleşide Özgünaydın, usta yazar ile olan anıları, gerçekleştirdiği fotoğraf sergisinden kesitleri paylaştı. Yaşar Kemal ile çok sıkı dostluğu olduğunu ve ona hayranlığını dile getiren Özgünaydın, anıları, sohbetleri ve fotoğraf çekimleri sırasında yaşanan olayları anlattı.

 

Öğrencilere bol bol kitap okumaları yönünde öğütlerde de bulunan Lütfi Özgünaydın, kendisinin de hala okuduğunu vurguladı. Yaşar Kemal’in gençliğinde iki buçuk yıl kütüphanede çalıştığını ve çok kitap okuduğunu bildiğini söyleyen Özgünaydın, “O sadece ülkemizde değil, dünya çapında sevilen bir isimdi. O çok okuyan ve iyi gözlemler yapan biriydi. Coğrafyalar insan toplumlarını çok etkiler. O kitaplarının birçoğunu Çukurova’da yazmış. Ben de onun memleketi olan Çukurova’da fotoğraf çalışması yaptım ve onun hayatından birçok kesitler gördüm. Onun doğa betimlerini çok okudum” dedi.

 

Özgünaydın, söyleşi sonunda ‘Çukurova Yaşar Kemal’ adlı fotoğraf gösterisini de öğrencilerle paylaştı. Özlüce Doğa Koleji, Görükle Kız Teknik Meslek Lisesi, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi ve Özel Ahmet Kırmızı Temel Lisesi öğrencileri de dağıtılan kitapları söyleşinin ardından Lütfi Özgünaydın’a imzalatma fırsatı buldu. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala, Özgünaydın’a günün anısına plaket ve çiçek verdi.