haber

Sınırlar dostluk ve hoşgörü ile aşıldı

Türkler için Bulgar zulmü nedeni ile Türkiye’ye göçün başladığı Mayıs 1989 olaylarının yıl dönümünde gerçekleştirilen bu anlamlı ziyarette Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yanı sıra Meclis Üyeleri, Bal-Göç Federasyonu Genel Başkanı Dr. Yüksel Özkan, Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Şükrü Köse ve Ataevler Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı Hüseyin Olgun da yer aldı.  

Bulgaristan'daki Türk azınlığın yaşadığı sosyal, kültürel, dini ve ekonomik sorunların yerinde incelenmesi ve bu sorunların çözümünde Nilüfer Belediyesi'nin koordinatörlüğünde ilgili sivil toplum kuruluşlarının vereceği desteğin değerlendirilmesini hedefleyen temaslar dört gün sürdü. 

Bursa’dan Bulgaristan’a Nilüfer çıkartması 40 kişilik heyetle bir çok belde ve belediyeye gerçekleştirilen ziyaretlerin ilk durağı Kotil'in Silivan İlçesi'ne bağlı Alvanlar Köyü oldu. Yaklaşık 4000 nüfuslu Alevi köyünde tespit edilen cemevi ihtiyacı ile Bulgar hükümetinin uyguladığı yalnızlaştırma ve adı konulmayan tecrit politikasının etkileri dikkati çekerken; Ataevler Hacı Bektaşi Veli Derneği Başkanı Hüseyin Olgun "Bizler Türkiye'de bile bir çok kesim tarafından yok sayılmak istensek ve bazı taleplerimiz görmezden gelinse de dini ibadet tarzlarımızı gelenek ve göreneklerimizi yaşatabiliyoruz. Ancak buradaki Alevi-Türk dostlarımızın acil olarak biz STK' ların ve Türk Devleti'nin vereceği maddi, manevi desteğe ihtiyacı var. Konuya duyarlılığı ile övgüyü hak eden Nilüfer Belediyesi ve Bal-Göç federasyonu ile bizler buradaki milli ve dini değerlerin korunması adına üzerimize düşeni yapmaya hazırız," dedi.

Ziyaretin ikinci gününde ise Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve beraberindeki heyet Şumnu'ya bağlı Osmanpazarı (Omurtak) İlçe Belediyesi ile Kubrat'a bağlı Caferler (Sevar) Köyü'nde Türk kökenli yerel yöneticilerle ile bir araya geldi. Heyeti karşılayan tamamı Türk 2500 nüfuslu Caferler Köyü’nün muhtarı Nesibe Kedikova 1989 yılında hat safhaya ulaşan ve yıllarca devam eden asimilasyon politikasını, isimleri zorla değiştirilen köy halkının %98 inin tekrar Türk isimlerini alması ile kırmaya başladıklarını, köylerinde artık rahatça Türk gelenek ve göreneklerini, birbirlerine olan bağlılıkları ile sürdürebildiklerini belirtti.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HÖH) milletvekili Ramadan Atalay eşliğinde Caferler Köyü’ndeki Türk kimliğinin tarihi izlerinin sergilendiği Sevar Tarih Müzesi’ni gezen Bursalı heyet daha sonra kendileri için hazırlanan ve 7'den 70'e birçok Sevarlının sahne aldığı konser ve tiyatral gösterileri izledi.  Türk heyet tarafından ayakta alkışlanan etkinlik sonunda söz alan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey "Çekilen onca acının ardından Bulgaristan topraklarında Alevisi ve Sünnisi ile Türk kimliğinin korunması adına verilen büyük mücadelelerin ardından, köy statüsünde bir yerel yönetimde milli duygularımızı kabartan böylesi bir gösteri ile karşılaşmak bizleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı," dedi.

Bulgaristan’da hentbol heyecanı Caferler Köyü’ndeki temasların ardından Razgrad’a bağlı Kubrat Belediyesi’nin resmi davetlisi olarak Kubrat’a geçen heyet, burada Kubrat Belediyesi tarafından organize edilen ve Nilüfer Belediyespor Yıldız Erkekler Takımı’nın yer aldığı uluslararası Bulgaristan hentbol turnuvası karşılaşmalarını izledi. Bulgaristan’ın yanı sıra Romanya ekiplerinin de mücadele verdiği turnuva sonunda ise Varna Hentbol Takımı ile final maçına çıkan, Nilüfer Belediyespor Yıldız Erkekler Hentbol Takımı ise ikinci oldu.

 Mücadele sonrası Kubrat Belediyesi Hentbol Sahası’nın açılış törenine katılan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey turnuvada mücadele eden takımları kutladı. Bozbey Kubratlılar'a seslendiği konuşmasında ” Ortak bir geçmişin izlerini taşıyan bu coğrafyada kendimizi evimizde hissediyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak bizlerde bu topraklardan yoğun göç alan bir yerel yönetim olarak soydaşlarımızı kucaklayan, onların kültürlerine sahip çıkan bir anlayış ile hizmet veriyoruz. Türklerin yoğun olduğu bu bölgelerde sizlerle olan işbirliğimizin, ortak çalışmalarımızın daha da artmasını, umuyorum” diye konuştu. Bozbey ayrıca bölgedeki ekonomik sorunların en aza indirilebilmesi için, işgücü potansiyeli, coğrafi ve stratejik olanakları ile dikkati çeken Türklerin yoğun olarak yaşadığı  yerel yönetimlerde Türk işadamlarına yatırım yapma çağrısında bulundu. 

Binlerce Türk Demir Baba Şenlikleri’nde buluştu

Nilüfer Belediyesi, Bal-Göç Federasyonu ve Alevi kültür derneklerinden temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen Bulgaristan temaslarında bir sonrası durak ise Deliorman ismi ile anılan bölgede yer alan Razgrad’a bağlı Kemallar İlçesi oldu. 500 yıl önce Deliorman’da yaşamış Alevi Bektaşi Babası Demir Baba adına ve Türkler için Bulgaristan’dan ana vatana zorunlu göçün başladığı Mayıs 1989’un yıl dönümünde Bulgar mezaliminde şehit düşen Türklerin anısına düzenlenen Demir Baba Şenlikleri bölgede yaşayan binlerce Türk'ü bir araya getirdi.

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Ahmet Doğan’ın da katıldığı şenliklerde Anadolu kültürünün zengin öğeleri ile beslenen gösteri ve konserler alanı dolduran kalabalığı coşturdu.  Şenlik organizasyonunda etkin rol alan Bal-Göç federasyonu adına konuşan Başkan Dr. Yüksel Özkan, bölgede kazanılması gereken ana dilinde eğitim hakkının Türk kimliğinin devamı açısından taşıdığı öneme dikkat çekerken, Bulgaristan ve Türkiye arasında yeniden inşa edilecek dostluk köprüleri sayesinde ise Bulgar tarihine empoze edilen Türk düşmanlığının izlerinin de silinebileceğini söyledi.

"Türkiye’de ben Türk'üm demek kolay; asıl zor olanı siz burada başarıyorsunuz,”diyen Özkan, “Burada kendi yaşam mücadelenizi verirken aynı zamanda Bulgar-Türk dostluğunu da ön plana alıyorsunuz. Bir taraftan da Alevisi ve Sünnisi ile beraber ortak Türk kimliğinizi her şartta korumaya devam ediyorsunuz. Çekilen sıkıntılara rağmen buradaki hoşgörü ve birlik Türkiye’ye de örnek olmalı,” diye konuştu.

4 günlük programda Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde sağlanan temaslar ve işbirliği anlaşmaları ile Türk kimliğinin yaşadığı iki ülke arasındaki sınırları dostluk ve kardeşlik bağları ile aşan heyet, son günde de Ruen Belediyesi’ndeki anma etkinliklerine katıldıktan sonra Bursa’ya döndü.