haber

Sokakta çalışan çocuklar şimdi daha mutlu

Çocuklar eğitimlerin son günüde Nilüfer Belediyesi Altınşehir Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törenle madalya ve katılım belgelerini aldı. Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından uygulanan “Sokaktan spora” isimli sosyal sorumluluk projesinin ilk ayağı başarıyla tamamlandı. Dezavantajlı grupta yer alan toplam 44 çocuk proje çerçevesinde 12 hafta süren çeşitli spor branşlarında eğitimlere katıldı. Bir bölümü ailelerine maddi destek sağlamak için sokakta çalışmak zorunda bırakılan çocuklar 12 hafta boyunca futbol, basketbol, badminton, jimnastik gibi spor branşlarında ve halk dansları eğitimi aldı. Çocuklara eğitimlerinin son gününde  Nilüfer Belediyesi Altınşehir Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törenle madalya ve katılım belgeleri verildi. Nilüfer Belediyesi’nin spor tesisleri, spor malzemeleri ve kumanya desteği sağladığı projeyi değerlendiren Meclis Üyesi Atakan Çorbacı, “Nilüfer Belediyesi olarak tüm Nilüferliler’in faydalanabilmesi için sürekli spor yatırımları yapıyoruz. Her geçen yıl daha çok Nilüferli’yi spor olanaklarıyla  buluşturuyoruz. Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var. Nilüfer’de ikamet etmeyen veya bu olanaklardan çeşitli nedenlerle yararlanamayan dezavantajlı gruplar ve çocuklar var. Onları da sporun içine çekmemizi sağlayan böylesine anlamlı bir projede katılımcı olmak bizim ‘Herkes için spor’ ilkemizin içeriğini biraz daha doldurmuş oldu. Ayrıca bu proje sayesinde çok yetenekli sporcuları Nilüfer Belediyespor’a kazandıracağımıza inanıyorum,” diye konuştu.  

Uludağ üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin, eğitimleri üstlendiği projenin yürütücüleri arasında yer alan Dr. Züleyha Avşar ise “Onların hayatlarında en ufak bir değişikliğe dahi sebep olabilirsek ne mutlu bize. Spor sadece çocukların fiziksel gelişimleri ve yeteneklerini geliştirmeleri açısından değil, sosyal gelişimleri açısından da son derece önemli. Bu konuda toplumda da bir farkındalık yaratacağımızı umuyorum,” dedi.

Önümüzdeki eğitim döneminde de devam etmesi planlanan projenin son günüde gönüllerince eğlenen çocuklara madalyaları ve katılım belgelerini ise Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Atakan Çorbacı verdi.